Zdrava hrana je za buduće mame veoma važna. Međutim, tokom zimskog perioda kada je najslabija ponuda svežeg voća i povrća na pijacama i piljarama trudnice su u dilemi kako da se hrane.
U zimsku zdravu ishranu buduće mame treba da uvrste sledeće namirnice:
Suvo voće – Najbolje je odlučiti se za suve kajsije, šljive, grožđe. Njih možete konzumirati sveže ili u kompotu. Osim toga, odlične su i brusnice, sveže ili može da se napravi čaj, a plodove možete na kraju i pojesti.
Med – Med je veoma značajna hrana za buduće mame, ali nemojte preterivati jer se javlja kao potencijalno alergena namirnica.
Orašasti plodovi – Preporučuju se orasi, lešnici, bademi, kao i semenke (najrasprostranjenije su svakako semenke suncokreta i bundeve, koje su i najkorisnije).
Napitak od šipka – Od plodova šipka preporučuje se da se napravi napitak i to tako što se plodovi preliju vrelom vodom i ostavi se da odstoji u termosu 5-6 sati.
Od dostupnog voća i povrća možete praviti razne čorbice
Kasni plodovi jeseni – bundeva, cvekla, čičoka, kupus kasni su plodovi jeseni koji su izuzetno značajni za ishranu trudnica.
Kašice od voća i povrća – Od voća i povrća koje vam je trenutno dostupno možete praviti ukusne slatke ili slane kašice ili krem čorbe koje se lako i brzo pripremaju.
Pšenične klice - Pšenične klice najbolje je dodavati salatama. Recimo možete sitno izrendati šargarepu, dodati suvo grožđe i pšenične klice i možete dodati pavlaku po želji.
Klice pšenice možete napraviti sami na veoma jednostavan način:
Šoljicu čiste, probrane i dobro oprane pšenice sipajte u staklenu posudu (najbolje flašu) od 2 l i do polovine sipajte vodu. Otvor prekrijte gazom i pričvrstite gumicom. Posudu treba čuvati na tamnom mestu na sobnoj temperaturi (optimalna temperatura je oko 10-15 stepeni C). Sutradan flašu promućkajte, ocedite vodu kroz gazu, sipajte svežu vodu, promućkajte flašu i odmah procedite. Isprana zrna pšenice sipajte na plitak tanjir i ravnomerno raširite u tankom sloju. Dva do tri puta u toku dana poprskajte vodom i prekrijte vlažnom krpom. Nakon 70 sati klice će narasti od 0,5 do 1,5 cm i tada su najbolje za upotrebu. Zadnji dan izložite tanjir sa klicama na sunce kako bi pozelenele. Nakon toga pšenične klice su spremne za upotrebu.
Komentari (0)