Bez obzira na sve savremenije metode lečenja infertiliteta, iz decenije u deceniju muškarci su sve manje plodni. Takav trend doveo je i do promene kriterijuma za referentne rezultate kada je u pitanju ispitivanje plodnosti muškarca – spermogram.
Zašto je prosečan muškarac danas manje plodan nego pre nekoliko decenija?
U poslednje vreme se mnogo priča o uticaju elektronskih uređaja na plodnost?
– Danas svi u velikoj meri koristimo savremene elektronske uređaje, koji imaju mini magnetna polja za koja je teško utvrditi koliko utiču na plodnost. Rađena su i istraživanja o toj međuzavisnosti, ali nema definitivne potvrde da li laptopi i telefoni utiču negativno na plodnost. Dugotrajno držanje laptopa u krilu, međutim, sigurno podiže temperaturu tog dela tela. A priroda je osmislila kako bi zaštitila testise da oni budu van tela i da imaju nižu temperaturu od ostatka, pa sigurno da njihovo grejanje ne pomaže.
Čini se da pacijenti sa problemom plodnosti mnogo lutaju i gube vreme pre i tokom lečenja?
– Osnovne analize važne za mušku plodnost mogu da se urade za dve nedelje, genetske za nekoliko meseci. Kada se muškarcu da neka terapija, mora se sačekati da bi se videli njeni efekti. Za to je potrebno da prođe ciklus spermogeneze, koji traje tri meseca. S druge strane, najviše vremena se gubi u lutanju do pravog lekara, mnogi pacijenti i ne stignu do urologa. Srbiji nedostaju centri za infertilitet, jer se gro lečenja sprovodi kod ginekologa, a deo tima treba da budu i urolog, i endokrinolog, ponekad psihijatar. Često se parovi nepotrebno leče od hlamidije, mikoplazme, ureaplazme, godinu dana piju antibiotike, poremete crevnu floru i izgube samo vreme, a da nisu rešili problem. Ne treba insistirati na sterilnim nalazima ako to ne pomaže.
Kojim sve metodama, i sa koliko uspeha može da se pomogne muškarcima koji imaju problem sa plodnošću?
– Nemamo precizne podatke, otprilike kod trećine svih slučajeva infertiliteta uzrok je do muškarca, trećina kod žene, a nekada postoje problemi kod oba partnera. Muškarci često zbog straha od lekara i zbog stida, počinju samolečenje, uzimaju sami suplemente i gube dragoceno vreme. Neretko se preskače i pokušaj lečenja kod urologa, pa parovi idu direktno kod ginekologa i završe na vantelesnoj oplodnji. Jedan broj tih pacijenata zaista i pored lečenja mora na vantelesnu oplodnju, ali ima dosta onih kojima bi urolog mogao da pomogne.
Komentari (0)