Kapaciteti vrtića u većim gradovima Srbije povećani su tokom protekle godine, a ipak, samo u Beogradu na mesto u obdaništu još čeka između 4.000 i 5.000 dece.
Strategija za podsticanje rađanja koja predviđa širenje mreže vrtića u Srbiji, kako bi se uskladili rad i roditeljstvo, usvojena je pre više od godinu dana.
U velikim gradovima poput Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca prošle godine otvoreni su novi vrtići, ali ipak ti kapaciteti nisu dovoljni da bi se i ukinule liste čekanja. U Beogradu je do pre godinu i po dana na mesto u vrtiću čekalo oko 7.800 dece.
Otvaranjem novih obdaništa lista čekanja je smanjena, pa je sada na njoj između 4.000 i 5.000 dece, kazala je agenciji Beta gradski sekretar za dečiju zaštitu Ljiljana Jovčić.
Ona je navela i da je u proteklih godinu dana u prestonici otvoreno devet novih vrtića i da je planirano da se u naredna tri meseca otvore još dva obdaništa u opštinama Grocka i Rakovica.
Jovčićeva je podsetila da se gradska uprava u Beogradu opredelila da otkupljuje poslovne prostore koji su pogodni da se adaptiraju i prilagode potrebama dece, a takva strategija biće nastavljena sve dok potpuno ne bude ukinuta lista čekanja za mesto u vrtićima.
U Beogradu, Kragujevcu i Novom Sadu nema vrtića u okviru velikih kompanija.
Duvanska industrija u Nišu, koja posluje u sastavu Filip Moris Internešenela, ima obdanište u kojem su smeštena deca zaposlenih.
Komentari (0)