Iako se čini opasnim, stručnjaci se ipak slažu da minđušu ne treba skidati čak ni u trudnoći.
“Iako se pirsing na pupku može činiti opasnim za zdravlje trudnice dok se njen stomak povećava, lekari tvrde da nema razloga za zabrinutost dokle god se redovno održava higijena ovog ožiljka koji smo svi dobili nakon rođenja i uklanjanja pupčane vrpce.”, napominju stručnjaci.
Zbog hormonalnih promena kroz koje prolaze žene za vreme trudnoće pupak se može češće inficirati, upozorava jedan od vodećih nemačkih ginekologa dr. Kristijan Albring.
Najbolji način da se to spreči je svakodnevna dezinfekcija područja oko probušenog dela kože jodom.
Kada početi sa negom pupka i pircinga u trudnoći?
Koža u trudnoći će brzo postati dodatno osetljiva i podložna istezanju. Ukoliko imate već pirsing redovno proveravajte predeo oko njega. Redovna higijena koja neće prouzrokovati upalu probušenog pupka podrazumeva:
1. Obavezno čišćenje nakita na pupku
2. Dezinfekcija predela oko nakita
3. Udobna odeća koja ne steže u predelu gde se nalazi pirsing
Važan savet: Što manje dirate i proveravate pirsing, takođe su manje šanse da će se rupa upaliti.
Nakit kojim je probušena koža oko pupka ne može da utiče na to da se stomak rasprsne, ali majka bi mogla da razmisli o zameni širokog metalnog prstena mekanim plastičnim i fleksibilnim nakitom koji se prodaje u body-art prodavnicama i prilagođava povećanju trudničkog stomaka.
Imajte u vidu da prvobitan izgled pirsinga na vašem stomaku neće biti kao pre trudnoće. Pupak će se znatno izmeniti i istegliti.
Foto: Durak.org
Zbog skupljanja i gomilanja nečistoće u pupku se, ako se redovno ne čisti i ne pere, mogu razviti infekcije praćene crvenilom, svrabom, iziritiranom kožom, kao i neugodan miris.
Zaslužujete da uživate u trudnoći, brinite o svom telu na vreme.
Komentari (0)