Najnovija studija američkih istraživača sa Univerziteta u Sirakuzi kaže da nam je dovoljna samo petina sekunde da bismo se zaljubili u nekoga, a svoje navode dokumentovali su snimcima magnetne rezonance, na kojima se vidi kako se u tom trenutku u mozgu aktiviraju tačno određene zone.
Ono što je još neobičnije jeste da zaljubljivanje proizvodi isti efekat, odnosno daje veoma sličnu neurološku sliku kao i kod senzacija koje se javljaju nakon uzimanja kokaina, te izreka da je ljubav kao droga napokon dobija i naučno opravdanje.
Emocije
I mada i muški i ženski mozak inicijalno isto reaguju u času zaljubljivanja, u samoj strukturi mozga kod suprotnih polova postoje određene razlike koje se zatim manifestuju kroz određeno ponašanje ili reakcije i daju odgovore na pitanja kao što su: zašto su žene emotivnije od muškaraca, zašto muškarci ne pokazuju emocije i ko je kriv za nerazumevanje između muškaraca i žena.
Muški i ženski mozak
Deo mozga koji je zadužen za osećanja znatno je veći kod žena nego kod muškaraca, što je dovedeno u vezu sa razlikama u shvatanju ljubavi i ljubavnih veza iz muškog, odnosno ženskog ugla. Upravo iz ovog razloga žene mogu bolje da prepoznaju nečije emotivno stanje samo prema izrazu lica date osobe, te su stoga bolje i u neverbalnoj komunikaciji. Ipak, najveća razlika u muškom i ženskom mozgu odnosi se na deo koji je odgovoran za seks. Ovde je prednost na muškoj strani jer je ovaj deo čak dva i po puta veći kod muškaraca, te je jasno zašto seks ima veliku ulogu u životu svakog muškarca. U ovom delu mozga se luči muški hormon testosteron i najaktivniji je tokom puberteta. Dobra vest za žene jeste da je upravo ovaj deo mozga odgovoran za to što muškarci ne mogu da se kontrolišu kada vide ženske grudi, jer je njihova reakcija instiktivna i ne može se kontrolisati.
Vizuelni stimulansi
Budući da na njih najvažniji efekat imaju vizuelni stimulansi, automatski se razvija i nagon za razmnožavanjem. S druge strane ženski mozak je programiran da traži sigurnost i oslonac u muškarcu pre nego što dođe do seksa. Ipak, mozak ne sprečava muškarce da se zaljube baš kao i žene ili čak i intenzivnije. Kad muškarac upozna ženu za koju proceni da je prava za njega, može da joj se posveti sa velikim intenzitetom. Priroda se takođe postarala i za to da održi mušku vernost za vreme trudnoće, jer je naučno dokazano da muškarci u periodu kada očekuju dete imaju manju potrebu da gledaju druge žene. Razlog za ovako nešto je jednostavan. Naime, u toku trudnoće mozak žene pojačano luči feromone koji do muškarca dolaze preko njegovih nozdrva i stimulišu njegov mozak koji zbog toga naređuje manju proizvodnju testosterona i muškarci postaju mirniji. Na taj način muškarac može da ostane fokusiran i bolje se pripremi za ulogu roditelja.
Skrivanje osećanja
Uprkos uvreženom mišljenju da nisu emotivni, muškarci i te kako imaju duboka osećanja, samo ih teže pokazuju jer se u emotivnim situacijama muški mozak drugačije ponaša. Kada žena plače pred muškarcem, muškarac potiskuje osećaje i fokusiran je na racionalni deo mozga kako bi pronašao rešenje problema. Žene to shvataju kao odraz bezosećajnosti i nezainteresovanosti, a zapravo je reč o prirodnom muškom porivu da se što pre reši konkretan problem.
Starenje menja karakter i najzanimljivije promene u muškom i ženskom mozgu dešavaju se sa starenjem jer muškarci imaju sve manje testosterona, a kod žena opada estrogen. Odnosno, upravo oni hormoni koji ih čine ženama i muškarcima. Zbog toga se dešava da muškarci u poznijim godinama podetinje i drastično im opada želja za seksom, dok se kod žena ove promene prvenstveno manifestuju na fizičkom planu u vidu bora. Bilo kako bilo, razlike će uvek postojati, zbog čega psiholozi savetuju da na njima ne treba insistirati, već na sličnostima koje nas spajaju.
Komentari (0)