Mnogi roditelji se nađu u dilemi kada dete odjednom ne želi odlaziti na aktivnost na koju je donedavno uživalo ići. Da li odustati ili ne!? Da li ga podržati i ispisati čim izrazi nezadovoljstvo ili ne popuštati i nastojati da ponovo zavoli aktivnost!?
Srećom, mnogo je faktora koji su na dete mogli uticati da izrazi nezadovoljstvo, a roditeljima su korisni u donošenju prave odluke za dete. Deca su po prirodi vrlo znatiželjna i žele sve isprobati, što dovodi do toga da često menjaju područja interesa. Danas ga zanima nogomet, sutra bi rado slikao na platnu. To je jedan od razloga zašto odustaju od aktivnosti koja se bavi jednim područjem.
To ne znači da više ne voli raditi šta je radio do sada, samo bi probao nešto novo. Tada je na roditelju zadatak da mu pruži priliku isprobati, ali nikako odustati od onoga što su započeli. Svakako je jasno da je jedan od najvažnijih segmenata vaspitanja naučiti dete ne odustajanju. Ako roditelj olako odustaje, dete će poprimiti taj obrazac i misliti da je u redu odustati.
Dobro je, takođe, proveriti sve okolnosti kada je dete odlučilo da se više ne želi nastaviti baviti nekom aktivnošću. Možda je samo imalo loš dan. I deca, kao i odrasli, ponekad imaju loš dan. Pratite raspoloženje deteta celoga dana i lako ćete zaključiti da li je to uticalo na takvu odluku. Ako dete negoduje pri odlasku na aktivnost, a na završetku redovno izlazi nasmejano, srećno i zadovoljno, tada nemate razloga za brigu. Verovatno je posredi umor, teško odvajanje od aktivnosti kod kuće ili dečja „lenjost” spremanja.
Ako pak dete odlazi s aktivnosti u jednakom raspoloženju kakvom je i došlo, potrebno je s njim porazgovarati i shvatiti ga ozbiljno. Možda je dete prezasićeno dodatnim aktivnostim i jednostavno mu je previše. Tada valja dobro razmisliti koliko ste opteretili dete i je li to potrebno.
Ako je dete tek započelo s novom aktivnošću i brzo odluči odustati, podstaknite ga da to ne čini nego da sebi da priliku da aktivnost zavoli, posebno ako ste sami sigurni da je aktivnost dobra za njega. Pokušajte zajedno dogovoriti vreme koliko će pohađati aktivnost i utvrditi sviđa li mu se ili ne. Važno je da se i vi tada držite dogovora. Morate znati da i vašem detetu treba vreme prilagođavanja na nešto novo.
Svakako je dobro da hvalite i najmanje postignute rezultate da se ono oseti uspešnim, jer je uspeh najbolja unutrašnja motivacija.
Nemojte se nepotrebno služiti nagradama i kaznama. Potpuno je pogrešno motivisati dete na aktivnost tako da ga nagradite odlaskom na istu. Pogotovo je loše kazniti dete ako pokaže nezadovoljstvo odlaskom na aktivnost. Potrudite se poduzeti prave motivacijske korake kako bi dete s voljom krenulo na aktivnost.
Uvek je dobro naglašavati njegov uspeh i njegov potencijal. Često mu govorite koliko ste ponosni što je sve postigao baveći se tom aktivnošću. Najvažnije od svega je da u odabiru aktivnosti dobro pazite da dete još uvek ima dovoljno vremena za igru, opuštanje i odmor. Tada će mu aktivnost kojom se bavi doneti osećaj zadovoljstva i ispunjenosti.
Komentari (0)