U svetu punom instant rešenja i brzih lekova, ponekad se vratimo osnovama i otkrijemo da su najjednostavniji recepti često i najefikasniji. Morova supa, jednostavna čorba od šargarepe, upravo je jedan takav primer.
Ova čudesna supa, nazvana po dr Ernstu Morou, austrijskom lekaru koji ju je formulisao početkom 20. veka, spasila je bezbroj života, posebno dece koja su patila od dijareje.
Morova supa je bogata pektinom iz šargarepe, koji vezuje vodu u crevima i pomaže u formiranju stolice. Kuvanjem se oslobađaju oligosaharidi, šećeri koji podstiču rast dobrih bakterija. So u supi nadoknađuje elektrolite izgubljene tokom dijareje.
Kada se koristi Morova supa?
Morova supa se tradicionalno koristi za lečenje dijareje kod dece, ali može biti korisna i za odrasle. Posebno se preporučuje u sledećim slučajevima:
- Akutna dijareja uzrokovana virusnom ili bakterijskom infekcijom.
- Hronična dijareja kod dece sa osetljivim crevima.
- Dehidratacija usled dijareje i povraćanja.
Recept za Morovu supu:
Sastojci:
- 500 g šargarepe
- 1 l vode
- 3 g soli (ravna kafena kašičica)
Priprema:
- Šargarepu oljuštite, operite i isecite na kolutove.
- Šargarepu kuvajte u vodi dok ne omekša (oko sat vremena).
- Izblendirajte šargarepu sa vodom u kojoj se kuvala.
- Dodajte so i promešajte.
Supu ohladite i dajte detetu da pije u malim gutljajima tokom dana. Supa se može čuvati u frižideru 24 sata.
Ko je bio dr Ernst Moro?
Dr Ernst Moro bio je cenjeni pedijatar koji je posvetio svoj život poboljšanju zdravlja dece. Njegova interesovanja su bila široka, od istraživanja crevne flore do razvoja kožnog testa za tuberkulozu. Međutim, njegovo najpoznatije otkriće je svakako Morova supa, jednostavan i efikasan lek protiv dijareje.
Zanimljivo je kako se ime dr Ernsta Mora vezuje za dva, naizgled nepovezana, pojma u pedijatriji: Morovu supu i Morov refleks. Iako se radi o sasvim različitim stvarima, obe svedoče o Morovoj posvećenosti zdravlju dece i njegovom doprinosu medicini.
Dr Moro je bio pravi vizionar u svetu pedijatrije, a njegova istraživanja su ostavila dubok trag.
Dokazao je sterilnost tankog creva, što je promenilo shvatanja o funkcionisanju digestivnog sistema. Uočio je da dojena deca imaju jači imunitet, što je istaklo važnost majčinog mleka. Prvi je opisao sindrom iritabilnog creva kod dece, omogućivši bolje razumevanje i lečenje. Izolovao je bakteriju Lactobacillus acidophilus, važnu za razvoj probiotika. Razvio je Moro test za tuberkulozu, koji se i danas koristi. Uveo je termine “prvi trimestar” i “biološko proleće”, sada standardne u medicini. Kreirao je “Morovo mleko” za bebe, revolucionarnu formulu za ishranu. Istraživao je i primenu jabuka u lečenju dijareje, pokazujući holistički pristup zdravlju.
Komentari (0)