Nakon što smo objavili tekst o neusklađenosti Zakona o porodiljskom odsustvu i realnim potrebama majki i njihove dece usledili su brojni komentari mama koje su se suočile s ovim problemom.
Trenutni zakon u Srbiji dozvoljava majkama da iskoriste porodiljsko odsustvo koje traje 365 dana i obavezno ga moraju otvoriti najkasnije 28 dana pre očekivanog datuma porođaja. To znači da se, nažalost, majke vraćaju na posao već nakon 11 meseci od rođenja deteta. No, realnost je takva da deca u vrtićima mogu biti primljena tek nakon što napune godinu dana, odnosno 12 meseci života.
Na koje sve načine mame moraju da se snalaze
- Suma sumarum: „lažirajte bolovanje, napravite dete bolesnim, nedovoljno sposobnim, zaostalim, ili možda sebe” država bi mogla da malo podrži mame, kao što je i obećala nazovi ministarka, osim što nam maže oči sa tričavih 10k. Ovo je ozbiljan problem sa rešenjem negde u dalekoj Evropskoj uniji • piše jedna mama.
- Osim sto mora da napuni godinu dana dete u državnim vrtićima mora da čeka septembar jer se tada formiraju grupe. Onda još 1-2 meseca adaptacija. Ja sam trebala da se vratim na posao 15.5. A ona nije mogla da krene u vrtić pre 1.9. Plus adaptacija… Pa vi računajte… Obecano je trajanje porodiljskog 18 meseci… Pa eto mame čekaju da se to ispuni… Nemojte da čekaju predugo • pisala je jedna mama komentarišući ovu situaciju.
Rigidnost sistema porodiljskog odsustva u Srbiji često tera mnoge majke da se odluče za neadekvatna i često stresna rešenja. Nažalost, ove situacije su nužne jer se sistem ne prilagođava stvarnim potrebama majki i njihove dece. Primeri ovakvih nužnih koraka uključuju odlazak na komisiju kako bi se dobila posebna nega deteta ili posete ginekologu ili pedijatru u nadi da će produžiti porodiljsko bolovanje.
Sve ovo stvara ogroman stres kod majki, a istovremeno donosi i dodatne napetosti u odnosima s njihovim poslodavcima, koji očekuju da se majka vrati na posao u zakonski predviđenom roku. Koliko daleko je otišao ovaj problem govori i dovitljivost na koje su majke spremne kako dodatno ne bi plaćale bebi siterke. Naime, jedan od komentara navodi čak i FAKULTET.
- Upišite najlakši fakultet i položite prijemni, takođe da ima najmanje samofinansiranje i imaćete status zaposlenog dodatni, trebalo bi da moraju da vas prime u vrtić• iznela je svoje mišljenje jedna mama.
Komentari (0)