Drugo stanje budućim mama često biva potpuna nepoznanica. Zakonski trudnice imaju prava na zaštitu svog i zdravlja svog deteta, a to se najčešće ostvaruje održavanjem trudnoće na trudničkom bolovanju.
Foto: Freepik
Jedno od čestih pitanja budućih mama je da li mogu otvoriti trudničko bolovanje ako nisu prijavljene za stalno. Odgovor je DA.
Nije neophodno da ste u stalnom radnom odnosu, to jest da imate ugovor na neodređeno. Ukoliko vam tokom bolovanja ugovor istekne poslodavac je u obavezi da trudnici produži ugovor sve do trenutka isteka porodiljskog i bolovanja zbog nege deteta.
Trudničko bolovanje možete da otvorite odmah na početku trudnoće, ako ginekolog ustanovi da vam je neophodno mirovanje. Prvih 60 dana bolovanja može da vam otvori vaš ginekolog. Za sve preko toga mora vas uputiti na lekarsku komisiju sa mišljenjem zbog čega bi trebalo da vam se odobri dalje bolovanje.
Iznos naknade za trudničko bolovanje u iznosu 100% se isplaćuje kako za period prvih 30 dana, tako i posle 30 dana ukoliko imate ukupno 12 meseci radnog staža. Dakle, za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za zaposlenu je prosečna zarada koju je zaposlena ostvarila u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad i otvoreno trudničko bolovanje.
Pročitajte detaljnije
Sve o trudničkom bolovanju
Komentari (0)