Tradicionalna manifestacija Dečja nedelja ove godine se u Srbiji obeležava od 1. do 7. oktobra, pod sloganom „Moje je pravo da živim srećno i zdravo odrastanje bez nasilja”.
Kako su oganizatori saopštili, ove godine skrenuće se pažnja najšire javnosti na problem nasilja nad decom, a svi odgovorni akteri pozovu na čvrsto i umreženo delovanje u cilju nulte tolerancije prema nasilju i zaštite svakog deteta u našem društvu.
Dečja nedelja otvara se u Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu, dodelom priznanja „Maslačak” i održavanjem debate „Iz planova u akciju – za odrastanje bez nasilja”.
Drugog dana manifestacije u Skupštini Srbije biće održana sednica učeničkih parlamenata na temu „Kako prepoznati i šta uraditi – za odrastanje bez nasilja”.
Tokom Dečje nedelje biće dodeljena nagrada „Neven” i priznanja „Dobra igračka”, a na Kalemegdanu održan Festival dečjeg stvaralaštva.
Tradicija obeležavanja Dečje nedelje u svetu i kod nas veoma je duga, a na inicijativu organizacije Prijatelji dece Srbije, koja je dugogodišnji akter ove manifestacije, definisana je Zakonom o društvenoj brizi o deci. Dečja nedelja se tradicionalno održava u prvoj sedmici oktobra, u cilju skretanja pažnje javnosti na decu i mlade, na potrebe i prava dece i mladih u porodici, društvu i lokalnoj zajednici, na njihova prava da odrastaju u što boljim uslovima, na jednake šanse za razvoj i ostvarenje svih svojih potencijala.
Program aktivnosti Dečije nedelje čini niz akcija na republičkom i lokalnom nivou širom Srbije, uz punu participaciju dece i mladih. Zajedničku odgovornost predstavlja zadatak, koji program aktivnosti Dečje nedelje posebno promoviše, a to je da se obezbedi kvalitetno obrazovanje i mogućnost ostvarivanja prava deci iz osetljivih grupa (manjinskih, deci sa sela, romskoj deci i deci sa smetnjama u razvoju), poštujući relevantna međunarodna i nacionalna dokumenta i pozitivne propise.
Ciljevi Dečje nedelje su:
- skretanje pažnje najšire javnosti na prava i potrebe dece,
- ukazivanje na odgovornost koju porodica, škola, država i njene institucije imaju u zaštiti i ostvarivanju prava dece,
- prezentacija postignutih rezultata,
- ukazivanje na primere dobre prakse i probleme u ostvarivanju prava dece,
- podsticanje intersektorske saradnje u stvaranju uslova za poštovanje prava i optimalni razvoj svakog deteta,
- promocija aktivnog učešća same dece u donošenju odluka koje ih se tiču,
- pokretanje inicijativa i novih akcija koje će doprinositi poboljšanju položaja dece u Srbiji i ostvarivanju njihovih prava.
Izvori:
Prijatelji dece Srbije,
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja
Komentari (0)