Da li se sećate vremena ili ste bar iz priča svojih roditelja čuli da su nekada velike fabrike imale vrtiće u okviru svojih postrojenja, za svoje zaposlene? Ta vremena odavno su prošla, ali se poslednjih godina sve više govori o vraćanju takve prakse, što su neke privatne kompanije već implementirale.
Nažalost, ta praksa u Srbiji zasnovana je isključivo na mogućnostima i volji privatnih kompanija, i nije baš tako česta, ali postoje neki svetli primeri. Tako, recimo, kragujevačka kompanija „Fiat” ima vrtić za decu svojih radnika, a odnedavno i zaposleni u firmama „Autostop”, „Lescobags” i „iLUTE – Individual Illumination Technology” vode svoju decu na posao, navodi
RTS.
Foto: Shutterstock
Za mnoge roditelje u Srbiji to je ipak samo san. Da bi stigli na svoje radno mesto na vreme, mame i tate ustaju mnogo ranije, kako bi žurno organizovali svoje jutro i odveli decu u vrtić pre posla. Neretko, dešava se da su prinuđeni da to prepuste i nekom drugom – bakama, dekama, rođacima, prijateljima…
A tu je onda i organizacija oko odlaska u vrtić po dete, pa još ako se ne poklapa kraj radnog vremena i boravka u vrtiću, jasno je s kakvim se sve teškoćama roditelji suočavaju.
S psihološke tačke gledišta, nema sumnje da bi roditelji bili i mirniji i motivisaniji za rad, kad bi znali da su im deca u blizini, u vrtićima u okviru fabrika.
Partnerstvo s državom
„U narednoj godini i država će izdvojiti više novca za otvaranje vrtića u privatnim kompanijama”, obećala je u svojoj izjavi za RTS Slavica Đukić Dejanović, ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku.
Prema pisanju RTS-a, kompanija „Sirogojno” kod Požege planira otvaranje vrtića, i to u parnerstvu sa državom. Deo novca obezbediće poslodavac, a država će „dodati” ostatak, kako bi kompanija omogućila svojim radnicima da im deca budu obdaništu u okviru fabrike.
Foto: Shutterstock
Takav model subvencionisanja mogao bi da se primeni širom Srbije, gde privatna kompanija izrazi želju i interes.
Ovakva praksa nije neobična u razvijenim zemljama i regionu, pa tako u Nemačkoj, recimo, svako peto preduzeće ima svoj vrtić.
Kako se vama čini ovakva ideja? Da li biste volieli da u vašoj kompaniji postoji vrtić za vaše dete?
Komentari (0)