Čitanje je jedan od najboljih načina da provedete kvalitetno vreme sa decom, a ako deca zavole knjigu u najranijem uzrastu, postavili ste sjajne temelje njihovom budućem obrazovanju.
Bajka pred spavanje mnogo je više od pukog načina da decu spakujete u krevet. Evo zašto je važno da čitate deci:
Ako deci čitate naglas, omogućavate im da jezik osete i dožive na jedan nov, poseban način, drugačiji od svakodnevnog. Osim toga, čitanje kod klinaca razvija osećaj za priču sa uzročno-posledičnim sledom.
Deca kojoj su roditelji redovno čitali veštija su u čitanju i pisanju kada krenu u školu, a bolje i komuniciraju jer su navikla da saslušaju druge.
Čitanje stvara posebnu vezu između deteta i osobe koja mu čita, a sećanja na taj ritual kasnije u životu postaju dragocen izvor topline i nežnosti.
Dakle, čitajte detetu svaki dan, čitajte čak i ako imate samo pet minuta. Obrazac ponašanja koji podrazumeva svakodnevno čitanje je sjajan vaspitni model. Imajte u vidu da mala deca vole rutinu, tako da će se unapred radovati uživanju u bajkama u vašem zagrljaju. Možete odabrati i vaše “posebno mesto” za čitanje – fotelju, krevet ili čak gomilu jastuka na podu.
Pustite dete da samo izabere knjigu, ali se pobrinite da uvek završite onu koju ste započeli. Možete mu reći i ponešto o piscu, a obavezno mu skrenite pažnju na ilustracije, i ostavite mu dovoljno vremena da uživa u crtežima pre nego što pređete na sledeću stranu.
“Menjajte” glas, tako da odgovara karakteru junaka i radnji.
Važno je, takođe, da vodite računa da ne čitate suviše brzo, tako da dete može da prati radnju. Ako naiđete na neku reč koja je detetu nepoznata, potrudite se da mu objasnite njeno značenje pre nego što nastavite.
Kada završite sa čitanjem, razgovarajte o knjizi. Vratite se da zajedno pogledate ilustracije, pustite dete da vam ispriča kako je doživelo priču. Neka vam kaže šta je naučilo, šta mu je bilo smešno, šta je bilo najlepše…
Ako čitate deci, “zarazićete” ih, pretvorićete ih u “doživotne” čitaoce, a to je dragocen, najlepši poklon koji možete da im date.
Pročitajte još:
Zašto je uvek ista bajka pred spavanje? >>
Šta deca uče kroz igru? >>
Komentari (0)