Neočekivan razlog zašto se tokom praznika začne više beba nije zbog toga što imate više seksa. Baby boom krajem avgusta je dobro poznat fenomen. Tokom praznika, verovatno je da ćete se opustiti pored vatre sa partnerom i verovatno ćete mnogo manje izlaziti napolje zbog hladnoće.
Više beba se začne tokom zimskih praznika, ali ne zbog učestalijeg SEKSA
Izvor: Bebac.com
To može značiti više vremena za začeće. Međutim, istraživanja sugerišu da baby boom tokom zime nije zbog povećane seksualne aktivnosti.
Umesto toga, postoji biološka komponenta koja može objasniti povećano začeće tokom praznika.
Dokazi ukazuju da sperma preferira hladnije temperature.
Studija u časopisu Obstetrics & Gynecology pokazala je da se kvalitet sperme poboljšava zimi u poređenju sa letom.
Stručnjaci su otkrili da muškarci sa normalnom proizvodnjom sperme imaju najzdraviju spermu zimi i u rano proleće, proizvodeći 70 miliona spermatozoida po mililitru semena u poređenju sa 68 miliona na kraju proleća.
Sperma proizvedena zimi bila je brža od svojih prolećnih pandana. Prema studiji, pet posto zimske sperme bilo je brže od spermatozoida u proleće. Brža sperma ima veću verovatnoću da oplodi jajnu ćeliju, što povećava šanse za začeće.
Takođe, jajna ćelija žene postaje više prijemčiva za spermatozoide u ovo doba godine.
“Na osnovu naših rezultata, (normalna) sperma će se bolje ponašati zimi, dok bi slučajevi neplodnosti povezani sa niskim brojem spermatozoida trebalo da biraju proleće i jesen”, napisali su istraživači.
Dodatno, istraživanje iz 2021. godine o policajcima u četrdesetim i pedesetim godinama otkrilo je da su imali najviše nivoe testosterona u jesen i zimu, dok su najniži bili u januaru i maju.
Istraživački tim je otkrio da nivoi testosterona zavise od temperature i količine dnevnog svetla.
Testosteron je muški polni hormon koji se uglavnom proizvodi u testisima. Međutim, receptori za testosteron su rasprostranjeni širom tela.
Pomaže održavanju gustine kostiju, raspodeli masti, mišićnoj masi, rastu dlaka na licu i telu, seksualnom nagonu i proizvodnji sperme, prema studijama Mayo Klinike.
Takođe, dovodi do bolje šanse za začeće.
S druge strane, druga istraživanja ukazuju da veći broj sati dnevnog svetla može biti povezan sa većim stopama ovulacije. To znači da je verovatnoća začeća veća tokom dužih dana, koji su između juna i septembra.
Osim toga, doba godine može uticati na zdravlje bebe. Studija iz 2013. godine otkrila je da su bebe začete u maju imale 13 posto veću verovatnoću da će biti rođene prevremeno i rođene su prosečno nedelju dana ranije.
Prema studiji, gestacija – vreme koje fetus provede u materici – postepeno je opadala od januara do maja pre nego što se vratilo na normalne nivoe u junu.
Prevod: Dailymail
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)