Iako stručnjaci ističu kako je potrebno smanjiti konzumiranje punosmasnih mlečnih proizvoda, trans-palmitoleična kiselina iz mlečnih proizvoda deluje pozitivno na naše telo. Za razliku od vrsta industrijski stvorenih trans masnoća u delimično hidrogeniziranom biljnom ulju, koje su povezane s povišenim rizikom od srčanih bolesti, trans-palmitoleičku kiselinu nalazimo u prirodnim mlečnim trans masnoćama, koje pak nisu povezane s bolestima srca.
Ova je masna kiselina sadržana u mleku, siru, jogurtu i maslacu. Naše je telo ne stvara, stoga je njen jedini izvor hrana.
Stručnjaci s Harvarda su pratili preko 3700 ispitanika kroz razdoblje od 20 godina kako bi procenili njihov rizik od vaskularnih bolesti u starijoj dobi. Metabolički faktori rizika, poput novoa glukoze i insulina u krvi ili količina cirkulirajućih masnih kiselina u krvi (uključujući trans-palmitoleičnu kiselinu) izmereni su ispitanicima, a posebno se pratio razvoj dijabetesa tipa 2.
Veća količina cirkulirajuće trans-palmitoleične kiseline je povezana sa zdravijim nivoom holesterola u krvi, markerima upale, nivoom insulina i osetljivošću na insulin. Čak i kada su istraživači uzeli u obzir i druge faktore rizika, rezultati su ostali nepromenjeni. Ispitanici s većim nivoom ove masne kiseline uspeli su sniziti svoj rizik razvijanja dijabetesa tipa 2 za čak 60 posto.
“Ovakva vrsta opservacijskih otkrića zahteva potvrdu drugih studija i kontrolisanog ispitivanja, no veličina ove povezanosti je zapanjujuća”, zaključio je Dariush Mozaffarian, vođa istraživanja.
Komentari (0)