Sastav dečije hrane ne samo da može uticati na prekomernu težinu kod tek rođenih beba, već može imati efekat i na razvitak gojaznosti u kasnijem periodu.
Odojčad koja piju punomasno kravlje mleko brže dobijaju na težini. Dok mleko koje je bazirano na hidrolizovanim proteinima, ne samo da manje utiče na gojaznost, već ima i antialergijsko dejstvo i pomaže pri bržem varenju, pokazalo je istraživanje koje je nedavno objavljeno u Pediatriku.
,,Uprkos činjenici da je broj kalorija skoro isti, obično kravlje punomasno mleko ima manje proteina nego mleko u čijem su sastavu hidralizirani proteini. Dakle, ove dve mlečne formule različito utiču na brzinu rasta odojčadi” , istakla je autorka istraživanja Džulija Menela.
Monel hemijski institut je tokom sedam meseci pratio razvoj pedeset i šest beba. Pokazalo se da deca koja piju punomasno mleko dobijaju u proseku 0,9 kg više u odnosu na decu koja piju mleko bazirano na proteinima.
,,Upoređujući sa dojenjem, mleko u čijem sastavu su hidrolizirani proteini ima isti uticaj na razvoj bebe„ , dodala je Menela.
,,Veliki broj istraživanja pokazao je da ubrzano dobijanje na težini tokom prve godine života povećava rizik da dete u kasnijem dobu pati od gojaznosti ili metaboličkog sindroma„ , navela je Džulija Menela.
Naučnici veruju da ukoliko se na vreme prepoznaju razlike između majčinog mleka i različitih tipova veštačkog mleka mogu se izbeći posledice koje dolaze sa godinama. Po njima, osnov za zdrav i dug život predstavlja upravo period dojenja.
Komentari (0)