Mlade majke uče dosta od svojih majki i ta znanja i iskustva uglavnom prenose na svoju decu, dok sa očevima to nije slučaj, rezultati su nove naučne studije. Do sada se pretpostavljalo da metode vaspitanja dece i očevi i majke uče u “primarnoj” porodici i kasnije ih prenose na “novu”, odnosno porodicu u kojoj su oni roditelji.
Međutim, naučnici su otkrili da to važi samo za nežniji pol. Žene uglavnom oponašaju svoje majke i najčešće vaspitavaju decu po istom sistemu, dok očevi ne preuzimaju modele od svoje majke, ali ni od oca.
Naučnik Džonatan Vespa, koji je obavio istraživanje, tvrdi da u vaspitanju roditelje kopiramo manje nego što se donedavno verovalo. Podaci ukazuju da su uočene velike razlike u vaspitanju među generacijama. Tako, mlađi roditelji više vremena provode sa decom, čitaju im, pokazuju više osećanja i manje ih fizički maltretiraju. Interesantno je da očevi koje su roditelji tukli, imaju izrazitu odbojnost prema takvim vaspitnim metodama.
“To je posledica promenjenog načina života, sada nam je dostupna literatura o vaspitanju, organizovana su savetovališta, pa čak i `škole roditeljstva`, a o dokumentarnim emisijama na tu temu da i ne govorimo. Zbog toga su nove generacije roditelja sve bolje i bolje, bez obzira na to kako su oni vaspitavani, svojoj deci pružaju promenjene obrasce ponašanja. U tome je uspešniji jači pol, koji se više od nežnijeg udaljio od vaspitnih modela svojih roditelja”, objašnjava vođa istraživačkog tima.
Komentari (0)