U svakom četvrtom razredu srednje škole dogodi se jedna adolescentna trudnoća. To je 50 trudnoća na hiljadu devojaka uzrasta od 15 do 19 godina, odnosno četiri procenta godišnje.
– Kod nas godišnje ima oko 6.000 trudnoća u adolescentnom dobu, od čega se polovina završi namernim prekidom, to jest, abortusom – upozorava dr Katarina Sedlecki, načelnik Republičkog centra za planiranje porodice Instituta za majku i dete, najavljujući dva važna događaja: Deseti seminar Evropskog udruženja za reproduktivno zdravlje koji će se održati 18. i 19. septembra i Svetski dan kontracepcije 26. septembra.
Broj trudnoća u uzrastu od 15 do 19 godina je, prema njenim rečima, u našoj zemlji u porastu, kao što je to slučaj i u svetu. U prilog tome je i činjenica da mladi nisu "naoružani" neophodnim informacijama vezanim za njihovo prvo seksualno iskustvo. Seksualni odnos, a posebno kontracepcija, su kod nas, nažalost, i dalje tabu tema i mladi nerado traže savete lekara, pre stupanja u polne odnose. To sve češće za posledicu ima neželjenu ranu trudnoću i namerni prekid, koji mogu ozbiljno da naruše reproduktivno zdravlje jedne mlade ženske osobe.
– Poslednjih 10 godina u Savetovalištu za mlade, pri Institutu za majku i dete, brinemo upravo o reproduktivnom zdravlju adolescenata i savetujemo o svemu što je neophodno da znaju kako bi se sačuvali i kako bi im taj prvi seksualni čin bio što uspešniji – naglašava dr Katarina Sedlecki. – I naš sajt posvećen ovoj temi, ima svoje članove korisnike koji se redovno informišu o svemu što treba da znaju.
Doktor Ana Mitrović-Jovanović, ginekolog-akušer, predsednik Udruženja za reproduktivno zdravlje, ukazala je da čak 62 procenta u reproduktivnom periodu u dobi od 25 do 34 godine ne koristi nikakvu kontracepciju.
Komentari (0)