To maleno čudo ljudske anatomije može postati pravo carstvo tajni. Upale i infekcije uha su čest problem kod najmlađih, ali donosimo vam dobre vesti – postoji rešenje!
Upale i infekcije uha kod beba
Prvo, hajde da se pozabavimo problemom. Upale i infekcije uha česte su kod beba i male dece. To može biti bolno iskustvo i izazvati nelagodnost kako za bebu, tako i za roditelje. Evo nekoliko uobičajenih znakova i simptoma koji ukazuju na infekciju uha kod bebe:
- Plač i neraspoloženost: Beba može biti razdražljiva i često plakati, posebno tokom obroka ili noći.
- Spavanje: Teškoće sa spavanjem su čest simptom. Beba može imati problema s uspavljivanjem ili se buditi češće noću.
- Groznica: Povišena temperatura može biti znak infekcije uha.
- Trljanje uha: Beba može pokušavati da trlja ili vuče uho.
- Sekret iz uha: Može se primetiti sekret iz uha koji može biti žut ili zelenkast.
Foto: Canva
Kako se suočiti sa upalama i infekcijama uha kod najmlađih?
Sada kada znamo s kojim se problemima suočavamo, hajde da istražimo kako ih rešiti.
- Pravilna higijena uha: Prva linija odbrane protiv infekcija uha je pravilna higijena. Uši bebe treba održavati čistim i suvim. Koristite vatu namočenu u toplu vodu da nežno obrišete spoljni deo uha, ali nemojte koristiti pamučne štapiće jer mogu gurati cerumen (ušni vosak) dublje u uho i izazvati infekcije.
- Dojenje: Ako je moguće, dojenje može smanjiti rizik od infekcija uha kod beba. Majčino mleko sadrži antitela koja pomažu u jačanju imunološkog sistema bebe.
- Vakcinacija: Redovno vakcinisanje može pomoći u prevenciji određenih infekcija koje mogu dovesti do upala uha.
- Izbegavanje pasivnog pušenja: Izloženost duvanskom dimu povećava rizik od infekcija uha kod beba. Stoga, izbegavajte pušenje u blizini bebe.
- Konsultacija sa pedijatrom: Ako primetite znakove infekcije uha kod vaše bebe, odmah se obratite pedijatru koji će dijagnostikovati problem i prepisati odgovarajući tretman. Oni će moći da dijagnostikuju problem i prepišu odgovarajući tretman.
- Antibiotici i druge terapije: U slučaju da je infekcija već prisutna, lekar može preporučiti antibiotike ili druge terapije kako bi se infekcija suzbila. Važno je pridržavati se propisanih tretmana i pratiti upute lekara.
- Održavajte higijenu nosa: Loša higijena nosa, uključujući i nepravilno čišćenje nosnih prolaza ili problema s nazalnim sinusima, može povećati rizik od različitih infekcija, uključujući infekcije uha. Najbolji način da se izbjegnu problemi s ušima je održavanje opše higijene i zdravlja, uključujući pravilno čišćenje nosa i redovito praćenje zdravlja ušiju.
Foto: Canva
Pravilnom higijenom nosa smanjujete rizik upale uha kod bebe
View this post on Instagram
Komentari (0)