Autori istraživanja objavljenog u švajcarskom časopisu “Frontiers in Psychology” tvrde da je miris novorođenčeta toliko moćan da je u stanju da u mozgovima odraslih izazove jak osećaj zadovoljstva koja liči na onaj koji se događa kod zavisnika o psihoaktivne supstance.
Ali to svojstvo mirisa novorođenčeta nestaje šest nedelja nakon njegovog rođenja. Iako je tačan molekularni sastav ovog mirisa nepoznat,naučnici sumnjaju da dolazi, među ostalim, od molekula koje se nalaze u amnionskoj tečnosti, materije koja štiti kožu fetusa tokom trudnoće.
Iako babice temeljino okupaju bebu odmah nakon porođaja, tragovi molekula se zadržavaju šest nedelja na bebinoj koži, a posebno kosi. Taj miris snažno utiče na odrasle osobe, a među njima budi osećaj neizmerne sreće i zadovoljstva.
To su potvrdili rezultati eksperimenta u kojem je učestvovalo 30 žena. One su zamoljene da mirišu ćebence novorođene bebe, a preciznim uređajima koji su spojeni u tom trenutku, svima njima je, bez izuzetka, istaknuto povećana aktivnost u delovima mozga koji su odgovorni za stvaranje osećaja zadovoljstva.
Komentari (0)