Milan Minja Subota preminuo je prošle sedmice i sa sobom odneo kreativnost, muzikalnost i ljubav prema deci. Iako je po vokaciji bio inženjer Srbija i region ga pamte kao autora Muzičkog tobogana i kompozitora najpoznatijih dečijih pesama uz koje su odrastale generacije.
Foto: PrintScreen YT
U svojim stavovima prema deci bio je vrlo decidan insistirajući da se deci plasira isključivo kvalitet i sadržaj koji će ih obogatiti.
– Mi nismo tražili ‘wonder kid’, već dete koje lepo peva. Sve što je bilo potrebno jeste da to dete okupi svoje drugare, da izađe na binu i da animira ostale da sa njim igraju i pevaju. Jednostavno, samo to, a ne kao ovo danas – da se dete izdvaja na takmičenjima, pa da ga ocenjuje stručni žiri u emisijama – rekao je Minja Subota jednom prilikom za Luftiku.
U svom poslednjem intervjuu za Blic ovaj kreativac je govorio o načinu na koji provodi dane u karantinu.
- Radim onlajn od kuće. Kako sam predsednik upravnog odbora Dečjeg kulturnog centra Beograd, ono što mogu da uradim od kuće to i radim. Pokrenut je umetnički konkurs “Nema frke uz unuke”, posvećen bakama i dekama koji ne mogu da budu sa svojim unucima – izjavio je tada u vremenu kada je i iz izolacije pokušavao da radi i bude kreativan.
Svoj život posvetio je muzici, a najviše je zapamćen po dečijoj emisiji Muzički tobogan.
– Muzički tobogan je smišljen da bude dečija radost. To je bio svet muzike, poezije, igre i takmičenja – rekao je jednom prilikom Minja.
– Stvaranje za decu, obraćanje njima, to mnogo znači. To mora da vredi – tako su nastale mnoge dečije pesme poput “Deca su ukras sveta”.
– Želeo sam da deca upoznaju pesnike iz čitanki. Da skinem misteriju da oni svi imaju brade i brkove. Želeli smo da u školama pokrenemo decu na akciju. Tako su nastale plesne grupe, glumačke sekcije. Nastavnici su bili u šoku šta se sve krije u toj deci – rekao je za RTV Minja govoreći o pokretačkoj energiji koju je imala njegova emisija.
Milan Minja Subota kompozitor je najpoznatijih dečijih pesama, sada već dečijih himni, koje će pevati još mnogo generacija. Neke od njih su Telefonijada, Išli smo u Afriku, Kad se rodi dete, Deca su ukras sveta, Drugarska, Razbole se lisica i mnoge druge.
Komentari (0)