Skoro 30 miliona beba rodi se pre vremena, previše su sitne ili se razbole svake godine i potrebna im je specijalistička njega da prežive, navodi se u novom izveštaju globalne koalicije koja uključuje UNICEF i Svetsku zdravstvenu organizaciju (WHO).
“Kada je reč o bebama i njihovim majkama, prava nega u pravo vreme na pravom mestu može biti od odlučujućeg značaja. Ipak, milioni sitnih i bolesnih beba i žena umiru svake godine iz prostog razloga što ne primaju kvalitetnu zdravstvenu negu koja je njihovo pravo i naša je kolektivna odgovornost”, izjavio je Omar Abdi, zamenik izvršnog direktora UNICEF-a.
Foto: Shutterstock
Izveštaj, naslovljen kao “Opstanak i uspeh: transformisanje nege za svako sitno i bolesno novorođenče”, ustanovio je da je među tek rođenim bebama većina njih koje su u riziku od smrti i hendikepa, koje pate od komplikacija preranog rođenja, povreda mozga prilikom rođenja, teških bakterijskih infekcija i žutice, od kongenitalnih uslova. Osim toga, finansijski i psihološki efekti po njihove porodice imaju pogubne posledice po njihov spoznajni, jezički i emotivni razvoj.
Bez specijalizovanog tretmana, brojna novorođenčad iz rizičnih kategorija neće preživeti prvi mesec života, navodi se u izveštaju. U 2017. godini, oko 2,5 miliona novorođenih beba je umrlo, od kojih većina od uzroka koji su se mogli sprečiti. Skoro dve trećine beba koje preminu rođene su pre vremena. Čak i u slučaju da prežive, te bebe se suočavaju s hroničnim bolestima ili s problemima u razvoju. Pored toga, oko milion sitnih i bolesnih novorođenih beba prežive s dugotrajnim hendikepom.
Uz odgovarajuću negu, te bebe mogu živeti bez većih komplikacija. Izveštaj pokazuje da do 2030. godine u 81 zemlji životi 2.9 miliona žena i beba mogu biti spašeni, navodi se u izveštaju.
Izvor: Klix.ba
Komentari (0)