Trudnice se u sve većem broju suočavaju sa problemom kašnjenja naknade za vreme bolovanja. Milica iz Beograda je jedna od trudnica sa ovim problemom, a kako kaže – u filijali RFZO Novi Beograd njen slučaj je jedan od mnogih.
Foto: Freepik
Naknade za trudničko bolovanje kasne mesecima dok poslodavci i RFZO prebacuju odgovornost jedni na druge. Prema rečima trudnica koje nam svakodnevno pišu, kašnjenja se dešavaju i u slučaju da je poslodavac sve predao na vreme, što je upravo slučaj i sa Milicom koja nam se obratila rečima:
“Znam da ste puno puta pisali o tome – bahatost i nerad pojedinih službi na štetu trudnica je zaista neponovljiv. Konkretno, radi se o RFZO Novi Beograd – a koliko videh, i druge žene koje imaju problem oko neisplaćenog bolovanja – povezuju se upravo na pomenutu filijalu.
Uskoro otvaram porodiljsko, ni jednu naknadu za bolovanje nisam primila od aprila meseca. Poslodavac je uredno predao dokumentaciju, ali tu je problem – u filijali RFZO Novi Beograd niko neće da vam zavede podnet zahtev.
Zahtevi se spuštaju u neku kutiju i ne postoji ni jedna mogućnost da se na drugi način predaju, što je strašno i nedopustivo. To tako traje godinama – ne mogu da poverujem da im niko ne može stati na put. Znači – ne radi se o tome da nema sredstava, već samo i isključivo o jednom neradu za koji oni uredno primaju platu, a trudnice kojima je neophodna i garantovana zarada – trpe.
Na mejlove ne odgovaraju, na telefone se ne javljaju…”
Umesto brige o zdravlju, trudnice brinu o egzistenciji
Kašnjenje naknada na trudničkom bolovanju je problem sa kojim se trudnice već godinama suočavaju i na koji je naš Roditeljski portal Bebac u više navrata skretao pažnju nadležnima. Odgovornost se u ovakvim slučajevima najčešće pripisuje poslodavcima koji nemaju jasano definisan rok u kojem moraju da predaju svu potrebnu dokumentaciju, a neretko se dešava da odgovor RFZO-a kasni uprkos propisanom roku od 30 dana da se zahtev obrati.
Foto: Freepik
Novo najavljeno zakonsko rešenje o zdravstvenom osiguranju koje bi moglo da reši problem, na žalost i bez jasnog objašnjenja odloženo je za sledeću godinu.
Do novog zakonskog rešenja i konkretnih promena od strane nadležnih trudnice su ostavljene da mesecima žive bez dinara i to u finansijski najzahtevnijem periodu dok čekaju bebu.
Pročitajte i: Zašto kasni isplata na trudničkog bolovanja
Umesto da se usmere na očuvanje svog i bebinog zdravlja što jeste svrha trudničkog bolovanja, trudnice su prinuđene da vode bitku sa državom i poslodavcima ne bi li dobile naknadu koja im pripada.
Apelujemo na nadležno ministarstvo da sistemski reši problem kako plate trudnicama ne bi zavisile niti od volje poslodavca, niti od posvećenosti i ažurnosti administracije RFZO -a
Komentari (0)