Toliko očekivani godišnji odmor na moru i baš prvi dan stigla menstruacija. Ovaj scenario sigurno su proživele mnoge žene, ali to ne mora da znači i kraj uživanja na plaži. Ginekolog dr Silva Babić i ginekolog dr Igor Lončar odgovorili su na pet najvažnijih i najčešćih pitanja o menstruaciji i letovanju, piše portal Zadovoljna.hr.
1. Da li smete da se kupate prvog dana menstruacije?
Ako žena ima uredan ciklus i blaga krvarenja kupati se može već prvi dan, ali umereno, kratko i uz tampon. Tampon se treba menjati svaki put nakon izlaska iz vode. Ako su krvarenja jača i obilnija ipak bi bilo preporučljivo pričekati dan do dva. Kupanje u grejanim bazenima može dodatno pojačati krvarenje.
2. Da li smete da se sunčate tokom menstruacije?
Sunčanje tokom najtoplijeg dela dana, kao i sedenje na vrućem kamenu uvek bi trebalo izbegavati. Međutim, u kasnim poslepodnevnim satima, kada je sunce slabije sunčanje je dozvoljeno samo ako imate oskudnije krvarenje. Izuzeci su osetljivije žene sa jakim i nepravilnim krvarenjima. One bi svakako trebalo da izbegavaju boravak na direktnom suncu.
Letovanje
3. Šta morate da uradite nakon godišnjeg odmora?
Nakon što se vratite sa mora/reke/jezera preporučuje se upotreba vaginaleta sa probiotikom radi normalizacije vaginalne flore. U slučaju pojave promenjenog, obilnijeg krvarenja, uz svrbež, peckanje ili neprijatan miris, preporučuje se pregled kod ginekologa. Promena sredine može poremetiti ciklus, a kupanje, mokar kupaći i sedenje na javnim površinama u gaćicama može izazvati upalu i gljivična ili bakterijska oboljenja koja treba lečiti.
4. Koliko je pametno koristiti metodu odlaganja menstruacije za bezbrižnije letovanje?
U retkim situacijama može se preporučiti neka od metoda odlaganja menstruacije. Kod žena koje uzimaju hormonsku oralnu kontracepciju (antibebi pilule) to je lakše izvodivo, dok je u prirodnom menstrualnom ciklusu potrebno kroz više dana davati tablete radi nadoknađivanja hormona, kako ne bi došlo do krvarenja.
5. Može li voda biti previše hladna ili pretopla za kupanje tokom menstruacije?
Hladna voda uopšteno može naštetiti ženskim polnim organima u smislu prehlade i posledične upale u području jajnika, kao i aktivacije bola na mestu ranije upale, a pogoduje i urinarnim infekcijama. Topla voda izaziva vazodilataciju – širenje krvnih žila u čitavom telu, pa tako i u maternici što za posledicu može imati obilnije krvarenje.
Komentari (0)