Skupština grada Jagodine donela je odluku o pooštrenju kriterijuma za ostvarivanje prava na novčanu pomoć trudnicama, porodicama sa četvrtim detetom i nezaposlenim bračnim parovima, pa će oni ubuduće, pre dobijanja pomoći, morati da budu prijavljeni u Jagodini najmanje dve godine. Protiv nekih građana su podnete i prijave za zloupotrebu, odnosno fiktivno prijavljivanje mesta prebivališta.
– Jagodina je jedini grad u Srbiji koji ima socijalni program ove vrste, odnosno za vreme održavanja trudnoće i porođaja nezaposlene žene dve godine dobijaju pomoć u visini od 10.000 dinara, četvrto i svako naredno dete u porodici do 18. godine života dobija 200 evra mesečno, prvorođene bebe 100 evra i nezaposleni parovi stiču pravo na obezbeđivanje posla.
Ovakve beneficije izazvale su pažnju i onih koji su želeli da zloupotrebe svoj status. Da bi ostvarili pravo na prihode iz socijalnog programa u Jagodini, više stotina građana iz okolnih opština, ali i više gradova u Srbiji, fiktivno su prijavili prebivalište u ovom gradu ili falsifikovali dokumentaciju. Reč je o zloupotrebi prava koja direktno šteti budžetu grada – kaže Marinko Kiklić, načelnik Odeljenja društvenih delatnosti u Jagodini.
Među građanima koji su pokušali da zloupotrebe gradske beneficije Jagodine najviše ima Paraćinaca, Ćupričana, Despotovčana, ali i onih iz udaljenijih gradova Srbije. Među trudnicama u Jagodini bilo je 20 odsto prijavljenih sa fiktivnim prebivalištem da bi ostvarile pomoć do porođaja, a jednokratnu pomoć prilikom rođenja.
– Žene sa troje dece dolaze u Jagodinu, prijavljuju se kod tetki, ujni i ostale rodbine da bi rodile četvrto dete i ostvarile 200 evra do punoletstva deteta. To je velika obaveza budžeta i mi to ne možemo da sprečimo. Radili smo analizu i videli da je u Jagodini krenula prava poplava trudnica i porodilja, tako da smo morali nešto da preduzmemo da bismo ublažili taj talas.
Reč je o ljudima koji pokušavaju da se snalaze i traže rupe u sistemu. Imali smo slučajeve falsifikovanja dokumentacije za ostvarivanje pomoći za troškove sahrane u visini od 15.000 dinara, i te slučajeve smo prijavili policiji i tužili sudu. Prema nekim indicijama, za koje mi ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo da su tačne, sklapa se veliki broj fiktivnih brakova da bi se ostvarilo pravo na obezbeđenje posla. Broj brakova je znatno povećan, što jeste ohrabrujuće, ako je realno, ali smatram da nije ni blizu istine – kaže predsednik Skupštine grada Ratko Stevanović.
Gradska uprava na ime socijalnih davanja mesečno izdvoji oko 30.000 dinara po porodici u šta ulazi i besplatan prevoz za penzionere i učenike, pomoć đacima prvacima, letovanja za učenike četvrtog, osmog i završnog razreda srednje škole. Budžet za socijalna davanja je 100 miliona dinara.
Zahvaljujući ovim beneficijama koje grad pruža, očekuje se da u narednom popisu stanovnika bude bar 6.000 Jagodinaca više nego 2001. godine.
Komentari (0)