U Sibiru, u Pokrajini Altaj, nedavno je rođena zdrava devojčica, teška 4,1 kg i dugačka 56 cm. Ova beba biće upisana kao medicinski fenomen, jer je uspešno rođena iz tzv. abdominalne trudnoće, što je gotovo neverovatan slučaj, budući da se takvi slučajevi događaju jednom u 625 miliona.
Medicinari uspešne abdominalne trudnoće smatraju slučajem bez presedana.
Foto: Freepik
Šta je abdominalna trudnoća?
Abdominalna trudnoća nastaje i razvija se u trbušnoj duplji, umesto u materici. Postoji primarna i sekundarna. Uslovi za razvoj ploda u trbušnoj duplji znatno su povoljniji nego u jajovodu; trudnoća u jajovodu se najčešće završava do kraja trećeg meseca, a abdominalna trudnoća može da se iznese do kraja, izazivajući manje ili više karakterisitčne smetnje i tegobe.
Ako smrt ploda u abdominalnoj trudnoći ne nastupi ranije, onda se najčešće to dogodi u poslednjim mesecima trudnoće. Ima slučajeva da majka iznese trudnoću do kraja, ali se takve bebe najčešće ne rađaju žive.
Porođaj se mora obaviti hirurškim putem.
S druge strane, zabeleženi su i vrlo retki slučajevi živorođene dece rođene carskim rezom, međutim, takva deca, zbog loših uslova za razvoj, imaju određena oštećenja, manje su sposobna za vanmaterični život, pa mnoga po rođenju umiru. Izuzetno retko se tako rođena deca održe u životu.
Time je ovaj slučaj iz Sibira fenomen za sebe!
Šta se dogodilo u Altaju?
Majka ove devojčice ima 31 godinu i želela je da ostane anonimna. Kao izbeglica iz ratom zahvaćenog Donbasa prebegla je u Rusiju i tokom trudnoće imala je minimalne provere, verovatno iz verskih razloga, smatraju lekari. Tek su na porođaju otkrili da je reč o abdominalnoj trudnoći.
Hirurg Vladimir Borovkov, zamenik glavnog lekara u Regionalnom prenatalnom centru Altaj, izjavio je za Siberian Times da je beba najverovatnije začeta prirodnim putem, ali se jajna ćelija „ugradila” na netipično mesto, pa je beba rasla izvan materice.
– U svetu nema više od desetak takvih slučajeva. Abdominalna trudnoća se dešava i nije tako retka, ali slučajevi da dete preživi i dočeka kraj trudnoće – gotovo su jedinstveni! – kaže dr Borovkov.
Šta posle svega kaže majka?
Majka navodi da joj je ovo bila prva trudnoća i da je želela da kroz nju prođe „prirodnim putem” – samo sa svojim mužem i bez uplitanja drugih.
– Osetila sam bebine pokrete i bila sam sigurna da je sve normalno. Ali, kada je došlo vreme za porođaj, nije bilo kontrakcija, pa sam odlučila da to proverim. Posle pregleda hitno sam poslata na operaciju – izjavila je ova 31-godišnjakinja i zahvalila se lekarima što su uspešno sproveli operaciju opasnu po život.
Foto: Freepik
Dr Marat Žažijev, lekar koji je takođe bio svedok ovog fenomena, kazao je da su shvatili da je operacija uspela kada je devojčica počela da plače.
– Činilo mi se da nije ništa važnije bilo od tog vriska! – kaže dr Žažijev.
Devojčica je rođena u 41. nedelji trudnoće i dobila je ime Viktorija, što simboliše veru u pobedu.
Na lekarima je da sada pokušaju da razumeju kako je ona uspela da se razvije i rodi potpuno zdrava u jednom netipičnom „okruženju”, zaključuje Siberian Times.
Komentari (0)