Lekari se godinama bore za očuvanje plodnosti kod mladih obolelih od karcinoma. Ipak, čini se da su u slučaju ove mlade žene uspeli…
Žena je uspela da postane majka nakon zamrzavanja, odmrzavanja i oplodnje svojih nezrelih jajašaca u postupku zvanom in vitro sazrevanje (IVM), navodi se u saopštenju koje je objavljeno u časopisu Annals of Oncology, a prenosi Si-En-En (CNN). Njoj je dijagnostifikovan rak dojke kada je imala 29 godina.
Jedna od opcija je uklanjanje tkiva jajnika sa nezrelim jajima, a zatim zamrzavanje za buduću upotrebu. Međutim, žena je smatrala da je procedura previše invazivna zbog kontinuiranog lečenja raka. Umesto toga, izabrala je IVM. Pre nego što je započela sa lečenjem raka, lekari su joj uklonili nezrela jajašca i zamrznuli ih u tečnom azotu. Zatim su jaja kasnije razvijena u laboratoriji.
Pet godina nakon IVM postupka, žena se oporavila od raka, ali je otkrila da je neplodna i da nije mogla začeti godinu dana.
Foto: Shutterstock
Upotreba hormona za stimulaciju njenih jajnika možda ih je navela da proizvode više jajašaca, ali to je takođe moglo izazvati povratak raka. Zato su lekari odmrzli njena nezrela jajašca i oplodili pre nego što su embrion u ranoj fazi vratili u ženu.
Ona je potom zatrudnila i rodila zdravog dečaka.
– Bili smo oduševljeni što je pacijentkinja zatrudnela bez ikakvih poteškoća i uspešno je rodila zdravu bebu u terminu. Ovaj uspeh predstavlja proboj na polju očuvanja plodnosti – rekao je šef Odseka za očuvanje plodnosti na univerzitetskoj klinici blizu Pariza Mišel Grinberg.
Foto: Pixabay
Prilikom korišćenja in vitro oplodnje, nezrela jaja se odbacuju jer je malo naučnih dokaza da se mogu zamrzavati, odmrzavati i sazrevati u laboratoriji, pojasnila je Ejmi Evizade, reproduktivni endokrinolog iz San Franciska. Prethodne studije i istraživači su pokušali, ali s malim uspehom. U jednoj studiji za 2018. godinu, naučnici u Sjedinjenim Državama i Britaniji uklonili su jaja i sazreli ih u laboratoriji, ali su jajne ćelije imale određene abnormalnosti.
– Uspešno sazrevanje jajašaca nakon uklanjanja iz jajnika predstavljalo je izazov, tako da je ovo vrlo pozitivan korak. Ovaj napredak je posebno važan za pacijente sa rakom, ali je i korak ka lakšem i manje invazivnom IVF-u za druge žene i parove kojima je potrebna potpomognuta reprodukcija – rekao je Ričard Anderson, načelnik akušerstva i ginekologije na Univerzitetu „Edinburg”, govoreći o ovom slučaju na pres-konferenciji u naučnom medija centru u Velikoj Britaniji.
Komentari (0)