Prva klinička studija u kojoj će se matične ćelije ubrizgavati bebama koje još nisu rođene, najavljena je u Švedskoj i Engleskoj.
Lekari u bolnici Grejt Ormond u Londonu i u Karolinska institutu u Stokholmu se nadaju da će matične ćelije, koje mogu da se pretvore u različita tkiva, pomoći bebama koje pate od sindroma lomljivih kostiju – osteogenesis imperfecta. Procenjuje se da jedna u svakih 25.000 rođenih beba ima neki oblik ove anomalije, koja je nasledna. Za neke bebe je ova bolest smrtonosna, dok druga deca žive sa velikim problemima: i do 15 puta godišnje slome neku kost, lome im se i zubi, a vrlo često im je oštećen sluh i imaju zastoj u rastu.
Ova bolest nastaje kao genetska greška koja prouzrokuje da kolagen koji daje čvrstinu kostima bude lošeg kvaliteta, a u nekim slučajevima se čak ni ne proizvodi. Matične ćelije, koje će se ubrizgavati nerođenim bebama, trebalo bi da daju organizmu pravi recept za građenje kostiju.
Profesorka Lin Četi iz bolnice Grejt Ormond će se baviti genetskim testovima koji će pomoći u ranoj dijagnostici bolesti. „Ovo je veoma ozbiljan poremećaj. Naš cilj je da vidimo da li terapija matičnim ćelijama dok je beba još u materici može da ublaži težinu bolesti i smanji broj preloma kostiju kad se beba rodi,” kaže ona.
Ovo je prva klinička studija koja koristi matične ćelije kao tretman za nerođene bebe. Smatra se da će ona pomoći da se pronađe lek još pre rođenja i za druge bolesti koje se leče matičnim ćelijama, kao što je Dušenova mišićna distrofija i ostali poremećaji kostiju.
Za sada će studija obuhvatiti 15 beba za koje se zna da će biti rođene sa sindromom lomljivih kostiju kojima će matične ćelije biti ubrizgane pre rođenja (između 20. i 34. trudnoće majke) i odmah nakon rođenja. Drugih 15 beba će biti lečene samo nakon rođenja, a naučnici će upoređivati čvrstinu kostiju i broj preloma kod obe grupe. Očekuje se da će rizik od odbacivanja matičnih ćelija biti jako nizak.
Komentari (0)