Ljudi koji tokom noći spavaju manje od sedam sati su izgleda čak tri puta izloženiji respiratornim bolestima od onih koji spavaju osam i više sati, pokazalo je američko istraživanje obavljeno na Univerzitetu Karnegi Melon u Pitsburgu.
Vođa istraživanja, dr šeldon Koen, ističe da je ono pokazalo da lišavanje sna slabi imunološki sitem, prenosi Rojters.
Koenov tim je tokom dve nedelje među 153 muškaraca i žena svakodnevno obavljao anketu o broju prespavanih sati tokom noći i o tome da li su se posle sna osećali odmornim.
Ispitanici su potom izolovani i svakom od njih date su kapi za nos koje su sadržale rinovirus koji izaziva običnu prehladu. Pokazalo se da što su pojedini ispitanici manje spavali, to su njihovi izgledi da obole od nazeba bili veći.
Utvrđeno je i kako je manja "efikasnost sna" takođe u vezi sa većom podložnošću prehladi. Ispostavilo se da su osobe koje manje od 92 odsto vremena u krevetu provedu spavajući, izložene čak pet i po puta većem riziku da se razbole od onih čija je efikasnost sna 98 i više odsto.
To da li se neko oseća odmoran ili ne posle sna izgleda nije od uticaja na podložnost nazebu.
Ovo istraživanje ukazuje da je sedam do osam sati noćnog sna razumna mera, zaključuje američki tim. Čak i malo odstupanje od uobičajene dužine sna (dva do osam odsto manje, odnosno deset do 38 minuta za nekog ko obično spava osam sati) povećava rizik od prehlade 3,9 puta.
Komentari (0)