Čak i blagi oblici nedostatka joda kod čoveka smanjuju ukupan koeficijent inteligencije za oko 15 bodova.
Jod je oligoelement koji znatno utiče na razvoj mentalnih i motornih sposobnosti. Posledice nedostatka joda su najizraženije u toku ranih razvojnih faza mozga, posebno u trudnoći i u prvim godinama po rođenju. Međunarodna konvencija o značaju joda za pamćenje i posledicama nedostatka joda za decu, trudnice i starije osobe održana je u turskom gradu Alanji.
Kako bi razmenili iskustva i zajednički unapredili borbu protiv bolesti izazvanih deficitom joda, pored mnogobrojnih endokrinologa i pedijatara, na ovom skupu učestvovali su i predstavnici Mense Srbije i Udruženja za borbu protiv nedostatka joda JOD.
U Mensi Srbije kažu da istraživanja pokazuju da čovek u toku života koristi samo oko sedam odsto kapaciteta mozga. Zbog toga su oni pokrenuli poseban program za predškolce.
"Program se upravo zasniva na povećanju motornih i mentalnih sposobnosti kod dece. Ključni element u njihovom razvoju je jod. Dr Ranko Rajović", kaže izvršni direktor MENSE Srbije.
Jod je najbolje u organizam unositi hranom, najviše ga ima u plodovima mora, ali i u mineralnoj vodi i jodiranoj soli.
Preporučeni dnevni unos joda za decu od 6 do 10 godina je od 40 do 120 mikrograma, deca u pubertetu i odrasli bi trebalo da unose oko 150 mikrograma, a trudnice i dojilje od 175 do 200.
Japan i skandinavske zemlje koje su bogate istovremeno su i zemlje s najvećim prosečnim unosom joda po glavi stanovnika.
Lekari iz Udruženja za borbu protiv nedostatka joda kažu da Srbija više nije područje primarno ugroženo nedostatkom ovog oligoelementa.
"Srbija je od 1953. godine počela da jodira so, kada je za to uvedena zakonska regulativa. Od tada je ovaj problem daleko manji", kaže Slavica Dautivić, pedijatristkinja i endokrinološkinja.
Težak nedostatak joda u ljudskom organizmu dovodi do uvećanja štitaste žlezde, a vodeći je uzrok i mentalne zaostalosti dece.
Na skupu održanom u Alanji, postignut je dogovor da se ovakvi susreti redovno održavaju kako bi se podigla svest građana o značaju ovog oligoelementa.
Komentari (0)