O položaju majki u Srbiji govorilo se u okviru Bebac live emisije, a jedna od gošći Sarita Bradaš, psihološkinja i istraživačica Fondacije „Centar za demokratiju“, govorila je lošem položaju majki.
Ona se osvrnula na loše uslove koje majke imaju kada je porodiljska naknada u pitanju jer naknada ne prati inflaciju i tokom perioda porodiljskog ostaje ista. S druge strane žene koje su u fertilnom periodu često bivaju diskriminisane već na samom razgovoru za posao neprimerenim i zakonom zabranjenim pitanjima.
— Kakva je vaša porodična situacija? Da li si udata? Da li planirate brak? Da li planirate decu? U kom periodu planirate decu? Koliko dece planirate da imate? Ukoliko već imate dece da li imate ko da vam čuva decu? Šta će biti ako vam se dete razboli? — nabrojala je Sarita Bradaš pitanja koja su diskriminatorna i navela da to pokazuju i nezavisna istraživanja.
Povratak na posao nakon porodiljskog pun je problema
Žene se ne susreću sa problemima samo tokom zapošljavanja, problema imaju već zaposlene majke kada se vrate sa porodiljskog.
— Žene se premeštaju na neka druga radna mesta. Takođe, ne postoji period prilagođavanja jer nakon povratka sa porodiljskog majkama je potrebno ponovno uvođenje u posao. Ja ne znam da li kod nas ima poslodavaca koji tome posvećuju pažnju — zapitala se Sarita Brataš tokom Bebac LIVE-a.
Povratak majke na posao nakon porodiljskog u mnogome zavisi od toga da li ima dovoljno mesta u vrtićima. Ovo je problem na koji smo godinama unazad ukazivali jer u pojedinim mestima nema dovoljno kapiciteta.
— U Srbiji u jaslice može da se upiše jedno od troje dece uzrasta do tri godine. Na jugu Srbije je situacija još teža jer tamo jedno od desetoro dece u Pčinjskom okrugu može da dođe u jaslice. U uzrasnoj grupi od tri do pet godina dvoje od troje dece ima mesto u vrtiću, a prosek za Evropsku Uniju je 9,2 dece od desetoro — navela je Sarita Bradaš.
Komentari (0)