Jedan od benefita drugog stanja i dobijanja uloge majke jeste i činjenica da za neke stvari možemo da okrivimo naš „trudnički” mozak, a kasnije i čuveni „mama” mozak. Ali, da li ima istine u verovanju da trudnice i novopečene majke postaju zaboravnije i imaju problem s koncentracijom tokom i nakon trudnoće?
Mama mozak – mit li istina?
Nije teško zamisliti da u ovome ima istine. Kada je žena trudna, njeno telo doslovno stvara novo ljudsko biće, a za to je potrebno i mnogo energije. Zato, neke majke osećaju pojačanu nervozu, anksioznost i prekomerni umor. Druge majke imaju problem s održavanjem pažnje i pamćenjem.
Foto: Freepik
Studije su pokazale da mama mozak zaista postoji.
Naime, tokom trudnoće, naše telo svu krv iz mozga doprema do bebe, a nakon porođaja mozak prekomerno radi, u cilju da što bolje brinemo o novorođenčetu. Zato se dešava da, na primer, uđete u sobu i zaboravite po šta ste došli.
Jedan od razloga za ovu pojavu jeste i što su majke fokusirane na više stvari u isto vreme, pa je teško da se koncentrišu na samo jedan zadatak.
Drugi razlog jeste što se žene menjaju kada postanu majke, naročito kada to postanu po prvi put. Tada mozak svu energiju troši upravo na tu ulogu. Stoga dolazi do gubitka koncentracije i zaboravnosti.
Ipak, na svu sreću, to stanje ne traje dugo. U studijama je pokazano da se mozak žena, nakon porođaja, vraća u pređašnje stanje vrlo brzo. Uz to, kod žena koje su se porodile, primećeno je da bolje reaguju na određene zadatke kasnije u životu.
Izvor: lepotaizdravlje.rs
Komentari (0)