Više od 90 odsto dece je obuhvaćeno obaveznim pripremnim predškolskim programom, ali nema pouzdanih podataka koliko je među njima Roma.
Najveći problem predstavlja to što mnoga deca romske nacionalnosti nisu nigde registrovana, pa lokalna vlast ne može da pozove njihove roditelje da ih upišu u pripremni predškolski program, ali ni da kazni one koji to ne učine.
„Ministarstvo prosvete je još u oktobru poslalo dopis svim školskim upravama u Srbiji da se povežu s nevladinim organizacijama i lokalnim samoupravama kako bi evidentirali romsku decu koja ne pohađaju pripremni predškolski program i podstakli ih da se upišu", kaže Milka Andrić, pomoćnica ministra prosvete za predškolsko i osnovno obrazovanje.
Ona dodaje da Ministarstvo prosvete svake godine prikuplja podatke o broju predškolaca, ali da se ne može pouzdano reći koliko je Roma uključeno u pripremni predškolski program, jer nema precizne evidencije o njihovom prebivalištu.
Taj zaključak pokazuju i preliminarni rezultati istraživanja Udruženja vaspitača Beograda. Nada Gertner, zadužena za odnose s javnošću u ovom udruženju, kaže za Danas da su obilazeći nehigijenska naselja utvrdili da je najveći broj romskih porodica raseljen sa Kosova.
„Ti ljudi nemaju dokumenta, niti mogu da ih izvade, jer nemaju prijavu boravka, a samim tim ne mogu da ostvare pravo na socijalnu pomoći dečji dodatak. Mnogi roditelji ne znaju koje godine su im deca rođena, pa ih ne upisuju na vreme u školu, tako da se dešava da ih prijave sa osam ili devet godina i onda idu u škole za obrazovanje odraslih – kaže Nada Gertner, iz Udruženja vaspitača.
Predlogom novog zakona o predškolskom obrazovanju i vaspitanju predviđena je obaveza lokalne samouprave da vodi evidenciju o upisu predškolaca, na isti način kao i kada je rečo upisu u prvi razred osnovne škole.
Komentari (0)