Da li kupiti životinju mališanima? Sa ovom dilemom pre ili kasnije sretnu se gotovo svi roditelji. Strah od alergija i neodgovornosti dece najčešći su razlog zbog koga tate i mame odustaju od te namere. Stručnjaci, ipak, smatraju da klince ne treba lišavati društva ljubimaca, ali dodaju da životinje treba pažljivo birati.
Najbolji ljubimac za mališane, po uverenju većine poznavalaca, je – pas. On se najbrže vezuje za decu i važi za najverniju životinju. Mačke su grublje, agresivnije i umeju da budu prgave, pa nisu najbolji odabir za mlađe uzraste.
– Iskustvo mi govori da deca od treće do pete godine starosti najviše vole rase pasa koji su veliki, mada u tom slučaju svu odgovornost preuzimaju roditelji – objašnjava Stanko Božinović, veterinar. – Roditelji često imaju dilemu koja životinja je najbolja za mališane. U mlađem uzrastu preporučljivo je čuvati ptice, glodare, ribice ili recimo kornjače.
Deca često traže one najzahtevnije za održavanje, ali roditelji moraju da odaberu po svojim mogućnostima.
Ukoliko imate manji stan i želite neku pticu, morate biti svesni da su i one vrlo zahtevne. Veći papagaji mogu da naškode deci, a i iziskuju veliku pažnju. Hrčak pripada grupi „prijatnih” životinja. Deca sa njima uspostavljaju potpuni kontakt, pričaju sa njima, igraju se, maze ih i vezuju se jako brzo.
Kako kažu lekari ljubimci smanjuju krvni pritisak, holesterol, dobri su u prevenciji astme i u borbi protiv depresije. Mnogo je razloga da svom mališanu nabavite psa ili mačku, ali pre toga utvrdite da li je alergičan na životinjsku dlaku. Alergije su veliki „neprijatelj” dece, i one su noćna mora za roditelje koji svojim mališanima hoće da nabave ljubimca. Bez obzira koja je životinja u pitanju, može se dogoditi da izazove nepoželjne reakcije.
– Mame i tate su često u zabludi da sama dlaka izaziva alergijska dejstva, a ne znaju da njihovi mališani su u stvari osetljivi na čestice koje se nalaze u znoju, pljuvački, peruti svog ljubimca – kaže dr Radić. – Sve životinje sa dlakom mogu izazvati alergije, a najopasnije su za decu koja imaju uređenu astmu ili predispozicije za tu bolest. U takvim slučajevima, ne preporučuje se kućni ljubimac, osim ako se ne čuva napolju.
Ako mališani nisu alergični dobro je nabaviti životinju, jer umeren nedostatak higijene podstiče jačanje imuniteta.
Novi član porodice
Mališani koji imaju kućne ljubimce rano razvijaju odgovornost za druge. Novi „član porodice” može da razvije osećaj poverenja koje može biti korisno u kasnijem razvoju dece. Roditelji moraju da vode računa da njihov pas ili maca budu vakcinisani, negovani, čisti, kako ne bi izazvali alergijske reakcije.
Komentari (0)