U vreme tehnoloških noviteta i stalne potrebe za novim modernim komunikacijskim kanalima, pri čemu se od računara i pametnih telefona ne odvajaju ni oni mlađi članovi porodice, postavlja se pitanje koliko su kockice i slične tradicionalne igračke zadržale važnost u razvoju deteta, u procesu učenja, usvajanju motoričkih sposobnosti i veština. Poznato je da je upravo razvoj motorike osnova sveukupnoga detetovog razvoja.
Mali istraživači
Osim što igra predstavlja veliku zabavu u detinjstvu, ona je takođe i primarni način na koji deca uče o sebi, drugima i svetu oko sebe. Kroz igru deca razvijaju fizičke, mentalne, društvene, socijalne, spoznajne, emocionalne i kreativne veštine koje su im potrebne za život. Postoje fizičke veštine kroz koje deca u igri uče puzati, hodati, trčati, penjati se, skakati, bacati, hvatati ili balansirati. Fine motoričke veštine su korišćenje ruku i prstiju dok u rukama drže igračke. Veštine kritičkog razmišljanja kroz igru podstiču maštu i rešavanje problema, te povezuju uzroke i posledice.
U razvoju motorike mora biti potpuno usvojena jedna faza, da bi se naredna mogla pravilno razvijati. Pokreti ruku slede motorno prilagođavanje drugih delova tela. Tako, na primer, građenje tornja ide od pokušaja do uspešnog stavljanja kocke na kocku s 15 meseci, tri kockice s 18 meseci i šest-sedam s 24 meseca. Toranj se dosta naginje u stranu i kocke nisu baš najbolje složene, ali je detetova ruka sigurnija nego u dobi od jedne i po godine.
Prve kockice sa godinu dana
Igračke za edukaciju mogu pružiti zabavu uz brojne druge funkcije koje su korisne za dete. Igračke moraju biti prilagođene starosti deteta. U razdoblju od osam meseci do godinu dana dete će pokazivati sve veću sklonost prema interakciji, te je vreme za prve slikovnice s velikim slikama životinja i predmeta. U igri se tada mogu početi koristiti i prve kockice. Uoči prvog rođendana dete voli da eksperimentiše s bojama, može crtati prstićima ili ostavljati otiske dlana. Voli da slaže kocke u kutiju.
Igračke za edukaciju mogu pružiti zabavu uz brojne druge funkcije
Na samom početku važno je detetovo osećanje kako utvrđenja izgledaju, u kojem aktivira svoje pamćenje, zatim kreativnost u oblikovanju ideja kako sagraditi kuću kakvu želi, promišljanje kako ideju sprovesti u delo i planiranje koraka kojima će to uspeti. Tokom gradnje, detetu će možda ponestati željenih kockica ili će se susreti s nekim drugim neočekivanim izazovom. Takvi su trenuci prilika da se pokuša dosetiti što više mogućih rešenja, te iskuša svoju sposobnost fleksibilnog razmišljanja i veštine rešavanja problema.
Igračke za dete od 1 do 3 godine
Ovo je razdoblje istraživanja, radoznalosti i učenja. Decu te dobi pokreće radoznalost, te su im potrebne igračke za razvijanje fizičkih i motoričkih sposobnosti, kao što su hodanje, slaganje većih kockica, trčanje za loptom, guranje predmeta i penjanje. Najdraže su im one koje omogućuju eksperimente i manipulaciju. Za razvoj deteta važno je dopustiti da istražuje kroz igru. Deca tog uzrasta vole lopte, igračke, vagone, puzzle, igračke za slaganje oblika, lutke, igračke za dvorište, gumene igračke za kupanje.
Kad uđu u drugu godinu, deca otkrivaju maštovite igre, koje imaju značenje i svrhu. Uživaju u aktivnoj igri, vole igračke poput guralica, lopti, velikih vozila, tricikala. U ovom periodu deca su već dobro razvila veštine koordinacije rukama i prstima te ih usavršavaju crtanjem, slaganjem većih kockica u prepoznatljive oblike, slaganjem jednostavnih i većih.
Komentari (0)