Ako želite lepu sobnu biljku, laku za gajenje, izaberite sobne gerbere. Od maja do septembra će vas očarati krupnim cvetovima pastelnih boja, najčešće su beli, žuti, narandžasti, ružičasti ili purpurno crveni u kombinaciji sa žutom ili oker. Ipak, “drška” koja raste i do 60 cm, lako se lomi, pa je praktičnija niža vrsta gerbera (25 do 30 cm).
Ovaj cvet voli topla mesta i mnogo prirodne svetlosti, ali ne i sunčanje jer to može da ga ošteti.
Zemlja bi trebalo da se redovno zaliva i održava umereno vlažnom tokom proleća i leta, ali ako se pretera može da dođe do truljenja korena. Dok traje zima vodite računa da se zemlja ne isuši. U vreme cvetanja, gerberima odgovara temperatura od 16 do 20 stepeni, a u hladnim danima najmanje 10, jer može da se smrzne.
Ne preterujte sa zalivanjem
U proleće i leto ga prihranjujte tečnim đubrivom za cvetnice (prema uputstvu na pakovanju), ili još bolje osmokotom za cvetajuće biljke. Presađuje se na proleće, u mešavinu humusne zemlje, treseta i peska.
Gerber se razmnožava podelom korena ili semenom. U prvom slučaju, nakon što razdvojite korenje, posadite ih u zemlju sa malo peska i treseta, dobro zalijte i stavite na sunčano mesto. Seme se seje direktno u kvalitetnu zemlju i drži na temperaturi višoj od 15 stepeni. Uglavnom nikne za dve nedelje, ali biljke budu neujednačene visine.
Osim što je lepa, ova sobna biljka i prečišćava vazduh, upija kacerogene supstance benzen i trihloretilen.
Komentari (0)