Roditeljima je važno da deca jedu raznovrsno, podjednako sve potrebne namirnice, pokušavaju da im to nametnu i nauče ih kako da se zdravo hrane. Međutim, ipak se dešava da deca postanu izbirljiva.
Foto: Unsplash
Ponekad deluje kao da je najteži zadatak roditelja da “nateraju” dete da jede kad je vreme za obrok i da pojedu ono što je pripremljeno za njih. Kako ovo izbeći? Postoje neke male tajne koje će vam pomoći da se izborite sa izbirljivcima za stolom.
1. Nemojte pričati o hrani previše – neka jelo bude uobičajena aktivnost za vas i vašu decu, bez preteranog “dizanja prašine” oko toga. Tokom jela nemojte pričati o hrani već o nečemu drugom što će deci biti interesantno.
Pročitajte i: Nesvakidašnje kombinacije voća i povrća koje deca obožavaju
2. Dezert nije nagrada – nemojte koristiti slatkiše kao mamac za decu. Ukoliko ih naučite da treba da jedu zdrave namirnice SAMO ZATO što će nakon toga dobiti nešto slatko – dajete im pogrešne signale i učite ih pogrešnim stvarima. Slatkiši nisu nagrada niti ih treba osvajati, a zdrava hrana je važna za rast i razvoj.
Foto: Freepik
3. Normalno je jesti povrće – ne treba oko toga praviti predstavu. Nemojte deci čestitati na tome što su jeli povrće, već to predstavite kao i sve ostale namirnice – podjednako je važno jesti povrće kao i voće i mleko, žitarice, meso, bez obzira na to šta dete više voli da jede.
4. Neka na tanjiru uvek bude nešto “provereno” – ako želite da detetu uvedete neku novu namirnicu ili želite da “provučete” nešto zdravo što često ne prolazi tako dobro, potrudite se da na tanjiru, pored toga, bude i nešto što dete sigurno rado jede.
Pročitajte i: Hrana za malene prstiće – šta bebe mogu da jedu rukama
5. Bez zastrašivanja – nemojte plačiti decu da će im se desiti nešto loše ako ne jedu voće ili povrće ili ako ne jedu onoliko koliko bi trebalo. Pronađite neki pozitivan pristup kada želite da ih podstaknete da jedu više zdravih namirnica ili raznolikiju hranu i pričajte zašto je dobro voće, za šta povrće (neka spanać bude asocijacija za snažne mišiće, mleko za jake kosti, jabuka za lepotu, šargarepa za oštar vid).
6. Pustite ih da se sami hrane – statistika je pokazala da deca koja sama jedu i koja dodiruju hranu hrukama češće imaju širi spektar namirnica koje redovno i rado jedu. Na ovaj način deca se upoznaju ne samo sa ukusima nego i sa teksturom hrane koju jedu, a kada im je nešto poznato – manje su šanse da će to odbiti.
Komentari (0)