Šta su male boginje?
Vodič je napisan u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Vojvodine
Morbili (lat. Morbilli) ili male boginje su virusno, veoma zarazno oboljenje koje najčešće pogađa decu, ali i sve one koji nisu preležali male boginje.
Da li sva deca preleže male boginje?
Ne. Za razliku od ovčijih boginja koje skoro svako dete preleži i na taj način stiče doživotni imunitet, male boginje se sprečavaju vakcinacijom jer imaju mnogo veći rizik od komplikacija. Male boginje se klinički razlikuju od infekcija varičelom, pre svega po karakteristikama ospe i potencijalnim rizikom za pojavu komplikacija.
Kako da razlikujem male boginje od varičela (ovčijih boginja)?
Dok je ospa kod malih boginja makulopapulozna (koža je prekrivena sitnim crvenim tačkicama) i najčešće se prvobitna javlja iza ušiju nakon čega se spušta na donje delove tela, kod varičele, ospa se nakon pojave na licu spušta na trup gde je najizraženija i prolazi kroz više različitih stadijuma: makula, papula, vezikula i krusta.
Osim navedenog, ospa kod infekcije varičelom izaziva svrab kože obolelog, što nije slučaj kod ospe obolelih od malih boginja.
Ospa kod ovčijih boginja (Varičela)
TABELA: Male bogine (Morbili) v.s Ovčije boginje (Varičela)
| Male boginje (Morbili) | Ovčije boginje (Varičela) |
Početak bolesti i simptomi koji predhode ili prate osip | Početak je obično praćen visokom temperaturom. Dete može imati promukli kašalj, gušobolju, jako suzenje očiju… Koplikove mrlje – sitne beličaste promene na sluzokoži usne duplje. | Malaksalost, zamor, bol u mišićima i zglobovima, povišena temperatura |
Osip | Koža je prekrivena pegavim, sitnocrvenim tačkicama – bolesnik izgleda kao da mu je koža potpuno pocrvenela. Prvo se pojavljuje na čelu, ispod ušiju i na vratu. | Osip je specifičan po vodenastim bubuljicama ispunjenim tečnošću (tzv. vezikula). Osip se javlja po celom telu |
Komplikacije | Zapaljenje pluća, zapaljenje srednjeg uha, zapaljenje grkljana (laringitis) koje nekada otežava disanje, zapaljenje moždanica (meningitis) i zapaljenje mozga (encefalitis), slepilo. | Sekundarne infekcije usled pada imuniteta koje se leče antibioticima (upala pluća, upala srednjeg uh, bronhitis…) |
Učestalost komplikacija | Komplikacije od malih boginja su česte, a smatra se da se kod svakog trećeg obolelog registruje neka od komplikacija malih boginja. Na hiljadu obolelih, jedan pacijent će imati akutno zapaljenje mozga sa trajnim posledicama po zdravlja, a kod dvoje će se registrovati smrtni ishod. | Hospitalizacija (2-3 na 1000 obolele dece), sekundarne bakterijske infekcije kože (zbog čestog češanja kože), ređe pneumonija i zapaljenje moždanica. |
Zaštita | MMR vakcina | Vakcina protiv varičele postoji, ali još uvek nije dostupna našim mališanima. Novim Pravilnikom će i to biti regulisano. |
Kako se male boginje prenose?
Kao i većina drugih infekcija koje izazivaju respiratorni virusi i male boginje se mogu prenositi kapljicama (kašljanje, kijanje, glasni govor) sa zaražene na zdravu osobu.
Dodatni problem predstavlja mogućnost prenošenja infekcije malih boginja još pre pojave karakterističnih simptoma oboljenja, kada ni obolela a ni izložena osoba nisu u mogućnosti da prepoznaju mogućnost prenošenja infekcije.
Foto: Fotolia
Nakon postavljanja sumnje na obolevanje od malih boginja, preporuka je da se obolela osoba iz kolektiva uputi na lekarski pregled, koji će doneti odluku o hospitalizaciji ili preporučiti kućno lečenje.
Kad je pojedinac oboleo od malih boginja zarazan po okolinu?
Zaraznost od malih boginja traje oko osam dana, a pacijent je zarazan četiri dana pre i četiri dana nakon izbijanja ospe. Zarazanost virusom malih boginja je najveća u danu pre izbijanja ospe i tokom naredna tri dana osipnog stadijuma bolesti.
Ko može da oboli od malih boginja?
Osetljivi na infekciju virusom malih boginja su sve osobe koje nisu preležale bolest ili nisu kompletno vakcinisane protiv malih boginja, bez obzira na uzrast. Težina kliničke slike zavisi od uzrasta obolelih, a teže forme obolevanja se češće registruju kod mlađih od pet godina i starijih od 20 godina.
Kako da prepoznam male boginje?
Male boginje prolaze kroz dva stadijuma (kataralni i osipni), pri čemu prvi, početni stadijum može da liči na običnu prehladu ili virus.
1. Kataralni stadijum:
2. Osipni stadijum
Osip se najpre javlja iza ušiju pa se spušta na donje delove tela.
Karakteristična ospa po pravilu izbija 2-4 dana nakon kataralnog stadijuma infekcije i dete obično izgleda „kao posuto crvenim tačkama”
Rani znak malih boginja su i Koplikove mrlje – sitne beličaste promene na sluzokoži obraza usne duplje, slične zrnu griza, okružene crvenilom. Najčešće se viđaju u predelu iznad gornjih kutnjaka.
Foto: Fotolia
Kako da razlikujem početne simptome malih boginja sa običnom prehladom?
Ako se par dana nakon prvih simptoma na unutrašnjoj strani obraza pojave sitne bele pege poput zrna peska – znaćete da nije samo obična prehlada. Dva dana posle ove pegave prethodnice kreću boginje – specifičan osip po koži prvo se pojavljuje na čelu, ispod ušiju i na vratu. Za dva dana koža će biti prekrivena pegavim, sitnocrvenim tačkicama – dete će izgledati kao damu je koža potpuno pocrvenela.
Male boginje u ovoj fazi može da prati i vrlo visoka temperatura.
Da li povlačiti dete iz vrtića ili ne u slučaju epidemije malih boginja?
Pošto su male boginje bolest koja se efikasno sprečava i suzbija vakcinacijom, sva vakcinisana deca mogu pohađati svoje kolektive, bez rizika od obolevanja.
Jedina mera čijom primenom se ostvaruju uslovi da deca ostanu zdrava u vrtićima i u epidemiji malih boginja je vakcinacija MMR vakcinom.
Mogu li da sprečim da moje dete dobije male boginje?
Jedina prevencija malih boginja je vakcinacija MMR vakcinom.
Šta ako moje dete nije vakcinisano?
Svaka osoba koja nije stekla specifični imunitet (bilo vakcinacijom ili time što je preležala male boginje) ima veliki rizik da se pri kontaktu sa obolelom osobom zarazi i da oboli.
U prvim mesecima života decu donekle štite antitela koja su dobila od majke (prirodni pasivni imunitet), ali ova zaštita postepeno iščezava u drugoj polovini prve godine života.
Sva deca starija od godinu dana treba da se vakcinišu MMR vakcinom osim u slučaju postojanja medicinskih kontraindikacija za vakcinaciju koje određuje izabrani lekar deteta.
Foto: Fotolia
U slučaju da Vi ili Vaše dete ne smete da primite MMR vakcinu, spadate u grupu osetljivih osoba i trebalo bi da izbegavate kontakte sa obolelim osobama.
U skladu sa trenutno važećim Zakonskim propisima i podzakonskim aktima, vakcinacija protiv malih boginja u Republici Srbiji se sprovodi MMR vakcinom u uzrastu od jedne godine (prva doza) i pred polazak u školu (druga doza).
Važeći Zakonski okviri ne predviđaju vakcinaciju MMR vakcinom osoba starijih od 18 godina života.
Nisam siguran-a da li sam vakcinisan-a, kako to da proverim?
Vakcinacija protiv malih boginja u Republici Srbiji je uvedena 1971. godine. Od tada do 1996. godine, vakcinacija je sprovođena samo jednom dozom vakcine. Nakon 1996. godine, vakcinacija protiv morbila se sprovodi sa dve doza vakcine protiv malih boginja. Imunitet nakon vakcinacije traje decenijama. Vremenom, on se gubi kod 0-5% vakcinisanih, što ne ugrožava kolektivni imunitet populacije u sprečavanju pojave epidemija.
Dokaz o tome da li smo preležali male boginje ili smo kompletno vakcinisani dobija se uvidom u serološki test (IgG antitela na morbile).
Kod svih osoba uzrasta preko 20 godina, koje nisu preležale male boginje ili su nevakcinisane protiv malih boginja, za očekivati je češća pojava komplikacija nakon obolevanja od malih boginja.
Da li se MMR vakcina može povezati sa nekim poremećajima zdravlja (autizam, astma, alergije…) i da li se može dati deci koja su alergična na jaja?
Dostupni podaci ukazuju da davanje MMR vakcine nije u vezi sa pojavom navedenih stanja. MMR vakcina se može aplikovati i alergičnima na jaja.
Šta ako moja beba pre vakcinacije dođe u kontakt sa zaraženom osobom?
U slučaju kontakta sa morbilima mlađih od jedne godine, preporučuje se primena humanog imunoglobulina unutar šest dana od kontakta sa obolelim.
Foto: Fotolia
Na ovaj način se smanjuje mogućnost nastanka infekcije morbilima u odojčadi.
Da li je dete koje je primilo jednu vakcinu sa godinu dana zaštićeno do primanja druge, revakcine koju dobija pred polazak u školu?
Smatra se da je jedna doza MMR vakcine kod većine vakcinisanih u uzrastu od godinu dana dovoljna zaštita protiv morbila do polaska deteta u školu.
Da li je dete nakon dobijanja vakcine odmah zaštićeno?
Šta ako moje dete ipak dobije male boginje – kako se one leče?
S obzirom da je reč o virusnom oboljenju, ne postoji specifična terapija.
Foto: Fotolia
Lična higijena deteta i higijena posteljine i prostorije u kojoj dete leži su takođe važne:
- prostorija treba da bude dobro provetrena;
- posebno se mora naglasiti da dete sa malim boginjama ne treba preterano utopljavati, već ga valja pokrivati koliko i zdravu decu;
- dete se redovno tušira mlakom vodom, preporučuju se i kupke sa blagim rastvorom hipermangana.
Trudna sam – šta ako dobijem male boginje?
Infekcija virusom malih boginja tokom trudnoće nosi rizik od razvoja teške kliničke slike oboljenja kod trudnice, ali infekcija virusom malih boginja može ugroziti i dalji tok trudnoće. Potencijalno može doći do spontanog pobačaja ili prevremenog porođaja. Ukoliko se infekcija trudnice registruje krajem trudnoće ili nakon porođaja, prenošenje malih boginja na bebu može biti uzrok teških, često i fatalnih formi oboljenja. Osnovna specifična mera kod trudnica koje su bile u kontaktu sa virusom morbila je primena humanog imunoglobulina.
Foto: Fotolia
Trudnica koja oboli od malih boginja ili je bila u kontaktu sa obolelom osobom treba da o tome obavesti svog lekara!
Ukoliko se boginje jave pred sam porođaj, virus prolazi kroz posteljicu i inficira plod. Tako nastaje kongenitalna infekcija ploda, čiji se simptomi javljaju kod novorođenčeta u prvih deset dana po rođenju. U cilju sprečavanja nastanka i razvoja teške kliničke slike oboljenja, primena humanog imunoglobulina kod novorođenčeta zaraženog virusom malih boginja od velikog je značaja.
PREVENCIJA: Trudnici koja je bila u kontaktu sa obolelom osobom lekar može prepisati imunoglobulin u dozi 0,25 ml na kilogram telesne mase. Ista doza imunoglobulina daje se novorođenčetu u prvoj nedelji života, čija je majka obolela od malih boginja tokom poslednje nedelje trudnoće ili u prvoj nedelji nakon porođaja.
Da li trudnice mogu da se vakcinišu protiv malih boginja?
Vakcinacija u trudnoći nije dozvoljena! Međutim, vakcinacija MMR vakcinom se može sprovesti mesec dana pre planirane trudnoće.
Da li treba da prekinem sa dojenjem ako dobijem male boginje?
Ukoliko je porodilja razvila kliničku sliku malih boginja (ospa), novorođenčetu se daje humani imunoglobulin, a majka se izoluje od deteta tokom naredna 72 sata. Izmlazano mleko majki obolelih od morbila se može dati detetu najkasnije do 48 sati od nastanka ospe.
Šta znači epidemija i kad se ona prijavljuje?
Vodič kroz male boginje napisan je u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Vojvodine
Pojava obolevanja od neke zarazne bolesti u broju koji premašuje uobičajen broj u određenom vremenskom periodu sa podatkom o prenošenju oboljenja unutar bliskih kontakata na nekoj teritoriji, ukazuje na epidemijsku pojavu koja se prijavljuje, u skladu sa Zakonom.
Koje su posledice obolevanja od malih boginje i da li zaista ima opravdanja za strah?
Komplikacije od malih boginja su česte, a smatra se da se kod svakog trećeg obolelog registruje neka od komplikacija malih boginja. U epidemijama, osim potrebe za hospitalizacijom velikog broja obolelih, kod 6% obolelih se registruje pneumonije, kod 7% upala srednjeg uha.
Na hiljadu obolelih, jedan pacijent će imati akutno zapaljenje mozga sa trajnim posledicama po zdravlja, a kod dvoje će se registrovati smrtni ishod (uglavnom zbog pneumonije).
Foto: Pixabay
Rizik od komplikacija je posebno izražen kod nevakcinisane male dece i starijih od 20 godina.
Male boginje opasne su za osetljivu grupu stanovništva, posebno za one koji iz medicinskih razloga ne mogu biti vakcinisani.
Kako bi doprineli tome da SVI budemo bezbedni neophodno je da se vakcinišemo u visokom procentu čime stičemo kolektivni imunitet.
VAKCINIŠITE SVOJE DETE – KOLEKTIVNI IMUNITET JE ODGOVORNOST SVIH NAS!
Koje su posledice obolevanja od malih boginje i da li zaista ima opravdanja za strah?
Komplikacije od malih boginja su česte, a smatra se da se kod svakog trećeg obolelog registruje neka od komplikacija malih boginja. U epidemijama, osim potrebe za hospitalizacijom velikog broja obolelih, kod 6% obolelih se registruje pneumonije, kod 7% upala srednjeg uha.
Foto: Pixabay
Na hiljadu obolelih, jedan pacijent će imati akutno zapaljenje mozga sa trajnim posledicama po zdravlja, a kod dvoje će se registrovati smrtni ishod (uglavnom zbog pneumonije).
Rizik od komplikacija je posebno izražen kod nevakcinisane male dece i starijih od 20 godina.
Kako bi doprineli tome da SVI budemo bezbedni neophodno je da se vakcinišemo u visokom procentu čime stičemo kolektivni imunitet.
Koje su posledice obolevanja od malih boginje i da li zaista ima opravdanja za strah?
Komplikacije od malih boginja su česte, a smatra se da se kod svakog trećeg obolelog registruje neka od komplikacija malih boginja. U epidemijama, osim potrebe za hospitalizacijom velikog broja obolelih, kod 6% obolelih se registruje pneumonije, kod 7% upala srednjeg uha.
Na hiljadu obolelih, jedan pacijent će imati akutno zapaljenje mozga sa trajnim posledicama po zdravlja, a kod dvoje će se registrovati smrtni ishod (uglavnom zbog pneumonije).
Foto: Pixaby
Rizik od komplikacija je posebno izražen kod nevakcinisane male dece i starijih od 20 godina.
Male boginje opasne su za osetljivu grupu stanovništva, posebno za one koji iz medicinskih razloga ne mogu biti vakcinisani.
Kako bi doprineli tome da SVI budemo bezbedni neophodno je da se vakcinišemo u visokom procentu čime stičemo kolektivni imunitet.
VAKCINIŠITE SVOJE DETE – KOLEKTIVNI IMUNITET JE ODGOVORNOST SVIH NAS!
Taj isti Srđa Janković nije vakcinisan protiv malih boginja i izjavio je na TV da je imao SREĆU da ih u detinjstvu preboli i stekne trajni imunitet. I dr Snežana Rsovac izjavila na TV da nije vakcinisana, a nije ni preležala m. boginje u detinjstvu. Sad to objasnite majkama.
Moja kćer je rođena 1988. Dobila je vakcinu za boginje u Sarajevu. Nažalost je sa svojih 10 godina dobila boginje i bila je prekrivena tačkama i bilo joj je neverovatno hladno. Bukvalno je sjedila ispred šporeta i grijala se
Moje dete je bilo zdravo kada je primilo MMR vakcinu i nije bilo cak ni temperature. Verovatno ako je dobrog zdravlja i zarazi se malim boginjama proci ce manje vise bez posledica( ako ne racunamo temperaturu,zabrinutost i neprospavane noci), ali ja nisam spremna da podnesem odgovornost za ne daj Boze smrt nekog deteta koje nije smelo da primi vakcinu samo zato sto ja nisam htela moje da vakcinisem. Naravno da postoji mogucnost da se zarazi iako je primila MMR (buduci da ima nepune 2 godine primila je samo jednu dozu) ali ja zelim da znam da sam uradila sve sto je bilo potrebno jer brinem kako za svoje tako i za drugu decu. Mnogi roditelji ne zele da vakcinisu decu za vrtice nabavljaju lazne potvrde o vakcinaciji sto je po meni krivicno delo i treba da odgovaraju sto oni sto lica koja izdaju iste
Ja sam majka dve devojcice od 3 i 1 godine. Starija je vakcinisana ali mladja na zalost nije stigla da se vakcinise jer je bila bolesna i dobila je morbile. Za majke koje kazu da je bolje da deca preleze morbile mogu jedino da kazem da su nedovoljno informisane i da mole boga da im dete ne dobije morbile. Mi smo imali srecu – nesrecu da se sve desavalo oko nove godine pa smo dete odveli kod privatnog pedijatra, koji je pre izbijanja ospi shvatio da se radi o morbilama i dao detetu odgovarajucu antibiotsku zastitu. I hvala bogu izbegli smo moguce komplikacije jer je detetu u brisu iz nosa nadjena streptokoka pneumonija 90%. Sto se tice nasih lekara u domu zdravlja mogu da kazem da im ne bi ni psa odvela na lecenje koliko ne znaju. Nas pedijatar nas je tretirala kao da imamo sidu, detetu nije htwla da pridje, i rekla kako ona misli da to nisu male boginje i ako je dobila izvestaj od imunologa sa instituta. Moje dete je bilo 10 dana pod konstantnom temperaturom oko 40 stepeni. Obori se na 38,5 i posle nepuna tri sata se ponovo dize. Nije jela, pila je samo vode pa smo je posle cetiri dana hranili spricom sa pudingom jer sa stanjem njenog grla jedino je to nije iritiralo. Moje kumce je dobilo morbile i zbog ponasanja doktorke koja je rekla da nema potrebe za analizama krvi i brisevima jer to je pobogu obican virus dobio je bronhitis. Njegova majka je dobila morbile od njega i zavrsila je u infektivnoj klinici sa upalom pluca. Tako da mame koje hoce da im deca preleze morbile umesto da ih vakcinisu neka razmisle jos jednom. Pakao koji sam ja prosla ne bih pozelela nikome pa cak ni tim majkama.
Slazem se sa vama,ja I moja cekica smo pre dva dana izasle iz bolnice..6 pedijatra su je gledala niko da ustanovi da ce dobiti boginje..vodila je I privatno radili briseve I na sve to oni meni kazu da je detene anemicno I da se zato i javlja temperatura..a inace smo pre izbijanja boginja bile u bolnici zbog alergije I tamo je zaradila morbile.Iste poteskoce je imala I moja devojcia od 17 meseci…a zarazila je I mog supruga I moju majku…isti pakao sam I ja prosla zato apel svim roditeljima da vakcinisu svoju decu inace ce se kajati kad osete na svojoj kozi.Da dodam samo da su sva cetiri deteta koja su bila sa mojom cerkom u isto vreme dobile boginje I ponovo se vratile u bolnicu,a to je sve zbog nemara jer su vrata od izolacije bila konstantno otvorena verovatno da bi cule bebu jer je majka od te iste bebe bila zarazena I nije bila na odeljenju..a izolacija stavljena na sredini hola..mislim molim vas kakava je to izolacija
Odakle vam ovo da je vakcina uvedena kod nas 1971.? Ja sam 82. godiste i prelezala sam male boginje. Procitala sam negde da je uvedena 90-ih godina kod nas.
Onda si iz neke teške nedođije. Ja sam 87’ i dobila sam dve doze vakcine.
Ja sam iz Bgda.
A, ti sto nisi iz nedodjije imas manji IQ izgleda. Logicno da si dobila 2 doze ako si ’87. i da je uvedena 90.
Mi ’82. smo nezasticeni, raspitala sam se, jer smo dobili jednu dozu.
Ja sam primila jednu dozu 1978. Uradila test iz krvi, saznala da još uvek imam antitela u velikom broju, ali ne u dovoljnom da ne obolim. Navodno bi moj imuni odgovor bio brz i jak.
Moja drugarica je radila taj test u Belgiji i rekli su joj tamo da uradi revakcinu kako bi bila zasticena. Ona je isto primila jednu dozu.
Zanima me da li ja kao trudnica koja je (kao mala ) prelezala morbile,naravno redovno vakcinisana ,89 godiste, mogu ponovo da se zarazim. Hvala unapred na odgovoru
Ako ste prelezali morbile,imate dozivotni imunitet,tj. ne mozete ih vise nikad dobiti.
Ako ste ih preležali ne možete ih opet dobiti
Ne možete.
Da li su bebe(16 mjeseci) koje sisaju zasticene od boginja? Nije primljena mmr vakcina
U prvim mesecima života decu donekle štite antitela koja su dobila od majke (prirodni pasivni imunitet), ali ova zaštita postepeno iščezava u drugoj polovini prve godine života.
Ne,vakcina je jedina zastita,cak i vakcinisani mogu dobiti boginje ali neće doći do komplikacija kao kod nevakcinisanih.
Nije zasticena, moja devojcica sisala i dobila varicela sa sedam meseci,mada u mnogo blazem obliku sveka 30-ak boginja su je izbile. Mozda dobija antitela preko mleka od majke ali nedovoljno za potpunu zaštitu.
Mene je podizala baba i gde god je cula da ima obolele dece od malih,velikih, kojecega vodila i mene i sestru da zahvatimo i prelezimo i govororila nam da je to zdravo da se sve prelezi dok smo deca.I prelezasmo. I ja i sestra. I ostasmo zive i zrave Bogu fala. Imam 41godinu,nemam zdravstvenu knjizicu a i karton.
Baba te vodila da prelezis varicele a ne male boginje, a taman posla velike kone su iskorenjene odavno. To ti nije pohvala sto nemas zdr.knjizicu
Pa sta predlazete da pustimo decu medju obolele pa da gatamo dal ce da ostanu zivi i zdravi? Vakcinacija je potpuno normalna stvar, do epidemije je i doslo zato sto se ljudi vode logikom nece bas mene, nece bas moju decu puno njih je prelezalo pa su zivi i zdravi.a vi ste verujem i ako odgajani pd strane babe uredno valcinisani, tako da je potpuno drugacija klinicka slika morbila kod vakcinosanih a nesto sasvim drugo kod ne vakcinisanih
Bože, da li je moguće kakve sve komentare ostavljate…
Niko pametan se ne hvali time sto nema karton. To bi trebalo da znaci da ne obavlja sistematske preglede, sto spada u osnovnu kulturu i znak da brinete o sebi. Obzirom da imate ozbiljne godine, nadam se da imate barem ginekoloski karton.
A “prelezavanje” malih boginja nadam se da ne zelite svojoj deci.
Slažem se po pitanju svih vrsta ospica, Preležati je najbolja zastita. A sto se tiče kartona, zar je potrebno da ga svako ima, ja ga imam pa ga nikad nisam koristila, privatno popravljam zube privatno idem kod ginekologa, privatno vodim djecu, privatno radjam, krvnu grupu vadila u bolnici ali u drugoj drzavi i platila jer nisam imala njihov karton, Doslovno nikad ga nisam koristila. Zene drage ne pokazujte koliko ste nepismene. Mirjana bravo. Neinformirani ljudi ne donose takve odluke nego informirani!
zasto lupate? “a ne male”? i ja sam prelezala male i nisam razmisljala dok sam bila trudna o tome da se ne zarazim. sa vakcinom se kako sam procitala ne stvara trajni imunitet.
Na kom si nivou prosvećenosti i koliko si neobrazovana da se hvališ time da karton nemaš,a tek činjenica da razmišljaš kao što ti je baba razmišljala pre 40 godina…
Te babe koje su tako razmišljale su živele po 80 godina a vi danas koji razmišljate kao vi živite u proseku 38 godina pa vi sad vidite na kom ste nivou.
U Italiji je i vakcin protiv Varičele obavezna, tako da su naša deca i protiv toga vakcinisana što mi je takođe bitno.
ima i u Srbiji vakcina protiv varičela, varilrix, ali pošto nije u kalendaru obavezne vakcinacije, možete je dobiti (platiti) u privatnim institucijama…