Većina odlazaka u bolnicu posledica su sve češće upotrebe malih, okruglih baterija koje se koriste u dečjim igračkama, daljinskim upravljačima i pravi su izazov za ljubopitivu decu, navodi se u studiji objavljenoj u listu američkih pedijatara “Pedijatrija”.
Baterije-dugmići dodatno su opasni jer, kažu stručnjaci, mogu da pošalju struju kroz ždrelo i probuše rupu u traheji ili jednjaku, a da se kod dece odmah ne vide znaci povreda.
“Ukoliko dete proguta baterijicu, roditelj možda neće primetiti šta se dogodilo, a dete u početku neće pokazivati simptome – ali sat otkucava”, rekao je jedan od autora studije, pedijatar Geri Smit.
“Deca dva sata kasnije mogu da pate od ozbiljnih povreda zbog baterije u jednjaku”, istakao je Smit.
Koristeći uzorak iz oko 100 američkih bolnica sa 24 službom hitne pomoći, Smit i kolege su izračunali da je u periodu od 1990. do 2009. godine više od 65.000 dece mlađe od 18 godina primljeno u bolnicu zbog gutanja baterija. Stopa povređenih udvostručila se u tom periodu.
Razlog tome je, navode autori, što sve više kućnih aparata i igračaka koristi te baterije.
“One su sjajne, male i deca svet istražuju svojim ustima – ne znaju šta je nešto dok ga ne strpaju u usta”, rekao je pedijatar sa iskustvom u lečenju povreda nastalih gutanjem baterija Nikolas Salmon.
Prema njegovim rečima, baterija može da se zaglavi u jednjaku ili zapara njegove zidova, a može i da ispusti kiselinu. Najveći problem je što može da pusti struju.
Da bi se izbegle posete hitnoj pomoći, lekari savetuju da se spremišta za baterije dobro zatvore ili izlepe lepljivom trakom, a da se stare baterije bacaju na dno kante za đubre kako ih deca ne bi videla.
Komentari (0)