Malala Jusafzaj (17), jedan od favorita za ovu nagradu i prošle godine, istaknuti je borac za obrazovanje devojčica u Pakistanu još od 2009. godine, kada je imala 11 godina i pisala blog za BBC pod pseudonimom Gul Makai u kom opisuje život pod talibanskom okupacijom.
U žižu javnosti svetske dospela je u oktobru 2012. godine, kada je napadnuta u školksom autobusu u pakistanskoj dolini Svat. Talibanski napadač je ušao u autobus, prozvao njeno ime, a zatim ispalio tri hica u nju. Jedan metak ju je pogodio u lice. Prebačena je u bolnicu u Engleskoj gde je nakon duge rehabilitacije uspela da se oporavi.
Nakon toga je nastavila svoju borbu i dobila široku međunarodnu podršku.
Malala je Nobelovu nagradu podelila sa Kajlašem Satiratijem
Drugi laureat Kajlaš Satirati (60) je manje poznat u zapadnom svetu, ali je u Indiji istaknut borac za pravo dece i predvodnik protesta protiv izrabljivanja dece zarad finansijske dobiti.
Njegova organizacija “Bačpan Bačao Andolan” je oslobodila više od 80.000 mališana iz radno zatočeništva i pomogla njihovu reintegraciju u društvo.
Satirati smatra da je radna eksploatacija dece i pitanje ljudskih prava i socijalno pitanje, jer ono podržava siromaštvo, nezaposlenost, nepismenost, nekontrolisani rast populacije i niz socijalnih problema. Jedan je od ključnih ljudi za donošenje brojnih zakona u Indiji, kojima se država bori protiv ove pojave.
Živi u Delhiju sa suprugom, ćerkom, sinom i snajom, kao i velikim brojem dece koje je njegova organizacija oslobodila.
Komentari (0)