Sami možete da kombinujete visinu, odnosno “broj spratova” i tako maksimalno iskoristite prostor koji imate na raspolaganju. Zahvaljujući ugrađenom rezervoaru za vodu, ovaj sistem je dobra alternativa i za viseće korpe. Osim toga, prednost ovakvog vrta je i u tome što može da se koristi više sezona. Po potrebi možete da ga skinete, rasklopite, operete i sačuvate za narednu godinu.
Što se izbora biljaka tiče, možete da posadite jednogodišnje cveće, jagode, začinsko bilje, pa čak i povrće sa plićim korenovim sistemom, ili kombinaciju svega toga.
Vertikalni vrtovi su odlični za mali prostor
Vertikalni vrt može da se koristi pojedinačno kao viseća korpa, ili sa povezanim modulima kada obrazuje veoma atraktivnu malu viseću baštu.
Originalan vrt možete da napravite i od paleta. Prvo ih dobro očistite, prefarbajte i pronađite idealno mesto za montiranje. Najbolje uz zid ograde, ili kuće. Prvo će vam biti potrebna bušilica i L konzole, koje ćete pričvrstite za površinu na koju ćete kačiti paletu.
Zakačite paletu probe radi. Potom je sklonite i postavite na ravnu površinu. Dno ojačajte tankom ivericom da ne bi ispadala zemlja. Za poleđinu i dno pričvrstite ekserima tkaninu od geotekstila, a preko tkanine postavite plastiku. Zatim okrenite paletu i popunite je kvalitetnom zemljom za sadnju cveća, ili miksom treseta i perlita. Posadite biljke, dobro ih pričvrstite dodavanjem supstrata i na kraju, zalijte.
Zasađenu paletu postavite na prethodno pripremljeno mesto. Narednih nekoliko nedelja svakodnevno pratite napredovanje bašte i po potrebi dodajte vodu, zemlju i đubrivo za brže ukorenjavanje biljaka.
Komentari (0)