Najnovija američka istraživanja pokazala su da je lečenje depresije kod majki najbolja prevencija da deca takođe ne počnu da pate od depresije, ali i poremećaja sna i anksioznosti, što predstavlja provokativno otkriće sa potencijalno velikim značajem za javno zdravlje.
Iako je reč o prvim studijama, naučnici ih ocenjuju kao ubedljiva jer pokazuju koliko je važno zdravstveno stanje i raspoloženje roditelja u razvoju deteta.
Reč je o dramatično važnom otkriću – ocenili su profesori psihijatrije na Medicinskom fakultetu jugozapadnog Teksasa.
Depresija je najčešće porodično oboljenje i poseduje snažnu genetsku komponentu, ali je faktori u okruženju mogu pojačati do stepena kad je potrebno intenzivnije lečenje.
Rezultati istraživanja pokazuju da depresiju kod dece depresivnih majki najčešće izaziva pa i pojačava upravo njeno ponašanje – utvrdila je ekipa psihijatara sa Instituta za psihijatriju njujorškog Univerziteta Kolumbija.
Efikasno i uspešno lečenje majke može dramatično doprineti da deca izbegnu potrebu za lečenjem antidepresanivima. Prema mišljenju lekara, lečenje depresivnih roditelja, posebno majki, mora se obavljati uporno i energično. To je važno koliko za njih, toliko i za njihovu decu.
Rezultati istraživanja, čije je delove preneo časopis Nju sajentist, objavljeni su u Časopisu američke lekarske komore, a obuhvatalo je 114 depresivnih žena posle tromesečnog lečenja. Od 114 dece, starosti između 11 i 12 godina, kod 68 nisu ustanovljena bilo kakva psihijatrijska oboljenja od trenutka kad su njihove majke počele intenzivno lečenje.
Kod 38 žena ustanovljena je potpuna remisija od depresije za vreme lečenja, uglavnom antidepresivom „celedža“.
Kad je o deci sa psihijatrijskim problemima reč, remisija je zabeležena kod 33 odsto tri meseca posle lečenja koje je donelo oporavak njihovih majki prema 12 odsto među decom kod čijih majki nije zabeleženo poboljšanje stanja.
Komentari (0)