Na samom početku života svakoj bebi je majčino mleko najbolji izvor hrane, a dojenje – najprirodniji čin između mame i bebe. Vremenom će se to promeniti, ali dok doji mama je deo magije koju je priroda namenila ženama.
Foto: Pixabay
Evo šta se sve dešava kad majka doji bebu:
1. Dojenje troši kalorije – iako se mama ne mrda dok doji svoju bebu, sam taj čin troši kalorije iz njenog organizma. Dok se stvara mleko u telu mame – troši se između 600 i 1.000 kalorija u jednom danu.
Pročitajte i: Koji su najčešći problemi sa dojenjem
2. Mleko se vremenom menja – iako je mama ista, njeno mleko se ipak vremenom menja. U početku je majčino mleko je gušće i masnije i naziva se kolostrum (prvo mleko), a zatim postaje tečnije. Takođe, mleko se i u toku jednog sisanja menja – ono što beba posisa na početku tečnije je i vodenije, dok mleko koje koje sisa posle toga ima više masnoća i kalorija koje su bebi itekako potrebne.
3. Ukus mleka nije uvek isti – ukus mleka zavisi od toga šta je majka jela tokom dana, zahvaljujući čemu beba oseća nove ukuse čak i pre nego što počne sa nemlečnom ishranom.
Foto: Freepik
4. Mleko uspavljuje bebu – mnogo beba se uspava dok sisa ili im se baš u tom trenutku prispava. Ovo nije slučajnost – jer se u majčinom mleku nalazi melatonin, hormon sna, koji uspavljuje bebu.
5. Mleko je jedinstveno kod svake mame – svaka mama ima drugačije mleko koje zavisi u najvećoj meri od toga šta mama jede, zbog čega ne mogu postojati čak ni dva ista uzorka mleka ni kod jedne mame.
Pročitajte i: Da li mogu da razmazim svoju bebu
6. Anatomija bradavica i grudi se razlikuje od žene do žene – mleko koje beba sisa izlazi iz više od jedne rupice na bradavici, a broj ovih otvora nije isti kod svih žena koje doje. Osim toga, čak se i grudi razlikuju, pa je u čak 75 odsto slučajeva kod žena veća desna dojka od leve, a samim tim se i više mleka stvara u ovoj, domanintnoj dojci.
Komentari (0)