Jovan Jovanović je napravio saobraćajku i uništio automobil. Onda mu je sud trajno oduzeo vozačku dozvolu, jer je već pravio prekršaje, i osudio ga na dve godine zatvora, a na kraju mu je i socijalna služba oduzela starateljstvo nad rođenim detetom, jer je te prekršaje učinio sa detetom u vozilu.
Tako će izgledati sudbina prosečnog srpskog vozača kad stupi na snagu novi zakon o bezbednosti saobraćaja.
Novi zakon, koji bi uskoro trebalo da bude usvojen, od naših vozača će, ukoliko ga ne budu ozbiljno shvatili, napraviti kriminalce sa dosijeima u policiji.
Naime, prekršaji kao što su vožnja pod dejstvom jednog i više promila alkohola u krvi, nasilnička vožnja, nepažnja prema deci u saobraćaju… tretiraće se kao krivično delo, pa će i vozači u skladu sa tim biti kažnjavani (od pet dana do tri godine) i sigurno je da će im životni standard zavisiti od poštovanja propisa, jer će kazne biti ogromne (do 50.000 dinara). U prva dva slučaja moguće je trajno oduzimanje vozila.
Ono što je orvelovsko u novom zakonu jeste činjenica da će svaki vozač dobiti svoj saobraćajni dosije, ali „zakonotvorci“ više vole da kažu – evidencija. Taj polukriminalni dosije sadržaće sve informacije o vozaču, sve saobraćajne prekršaje koje napravi u životu i sve izrečene kazne.
Tu će se beležiti i negativni poeni koji će se dobijati za svaki prekršaj, a vozači će, u odnosu na broj sakupljenih negativnih poena, biti „ocenjivani“ u policiji kao: savesni (nula poena), nesavesni (dva do sedam poena), rizični (osam do 13 poena), opasni (14 do 17 poena) i nepodobni (više od 18). Ovim poslednjima će se oduzimati dozvola.
Da bi se sakupilo 18 poena, potrebno je, otprilike, tri saobraćajke, ili tri druga veća prekršaja. Kome tri puta oduzmu dozvolu, više je nikad neće dobiti, a koga uhvate da vozi bez položenog vozačkog, ili mu je dozvola poništena, može da „zaglavi“ u zatvor na dve godine.
Takođe, onaj ko bude vozio sa više od dva promila alkohola u organizmu, ili odbije alko-test može da bude osuđen i na tri godine zatvora. Najčešća kazna koja je predviđena je zabrana vožnje na šest do 12 meseci.
Najdrastičnija mera u zakonu je svakako oduzimanje starateljstva na detetom, koja može da se izrekne vozaču koji uporno pravi prekršaje u prisustvu deteta (prolazi kroz crveno, vodi dete preko ulice van pešačkog prelaza…), jer ga tako izlaže opasnosti po život.
On će prvo biti kažnjavan dvostruko većim novčanim kaznama nego drugi vozači, a krajnja mera je oduzimanje starateljstva. Podrazumeva se i da će, ukoliko maloletnik načini prekršaj u saobraćaju, njegovom kaznom biti kažnjen roditelj.
Mobilni samo u držaču
Vozačima posebno treba skrenuti pažnju i da će biti zabranjeno korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje, osim u slučaju da u kolima postoji „hends-fri“ držač za telefon.
Nasilnička vožnja će se kažnjavati ako se vozi brzinom koja je za više od 50 kilometara na sat veća od dozvoljene i ako vozač prođe kroz crveno dva ili više puta. Za to obavezno sledi zatvor do dva meseca i 18 kaznenih poena, odnosno, oduzimanje dozvole.
Komentari (0)