Loše odabran sport, ne samo da neće pomoći pravilnom razvoju deteta, nego će naneti štetu, koju je kasnije veoma teško ispraviti. Fizijatar dr Dejan Ilić, sa Klinike za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Vojnomedicinske akademije u Beogradu, upozorava da posledice neodgovarajućeg vežbanja trpe i odrasli, ali su kod organizma u razvoju, one neuporedivo opasnije.
Neadekvatno odabran sport štetiće i zdravoj kičmi, upozorava naš sagovornik. Ukoliko dete već ima neku deformaciju kičmenog stuba, kao na primer skoliozu, rizikuje da taj deformitet dodatno poveća.
– Neophodno je da lekar pregledom i eventualnim testovima, oceni stepen iskrivljenja kičme – kaže dr Ilić. – Odabir vežbi od presudnog je značaja. Konkretno, kod skolioze to moraju da budu asimetrične vežbe da bi se slabiji mišići ojačali, a oni u spazmu opustili. Ako se radi obratno – skolioza će se pojačati.
Redovni sistematski pregledi predškolske dece pokazali su da u Srbiji između 80 i 90 odsto dece uzrasta od dve do sedam godina ima spuštene svodove stopala, ili neki deformitet kičme. Jasno je, onda, kolika opasnost našim mališanima preti od neodgovarajućeg vežbanja.
– Dok deca rastu, fizijatar može najviše da pomogne – naglašava dr Dejan Ilić. – Kod devojčica je to do oko dve godine posle prve menstruacije, a kod dečaka nekad i do fakulteta. Kasnije je učinak fizikalne terapije mnogo slabiji, mada i tada treba biti uporan, jer se redovnim vežbanjem uvek postižu pozitivni rezultati. Maloj deci sa deformitetom stopala, najčešće se savetuju vežbe, tokom kojih su bosa. Takvi, za njih najzdraviji, sportovi su karate, džudo i ritmička gimnastika. Izuzetno su dobri balet i folklor. Kod deformiteta kičmenog stuba, osim ovih fizičkih aktivnosti, savetuje se i plivanje.
Komentari (0)