Pesmice koje imaju "teške" glasove poput "č", "ć", "đ", "dž", "š" za neke mališane su prava noćna mora. Odstupanja u izgovoru pojedinih glasova su najčešći poremećaji u govoru dece koji, ako se pravovremeno ne leče, mogu kasnije reflektovati na čitanje i pisanje. Kako bi na vreme uočio problem i odstranio ga, Sekretarijat za dečju zaštitu grada Beograda će zaposliti logopede u svim predškolskim ustanovama.
Poslednje istraživanje na ovu temu urađeno je 2008. godine u voždovačkoj Predškolskoj ustanovi „Čika Jova Zmaj". Testiranje 1.146 dece je pokazalo da su kod mališana najčešća artikulaciona odstupanja, to jest odstupanja u izgovoru pomenutih glasova. I to najviše kod mališana srednje grupe. Čak polovina ispitane dece je imalo ovaj problem. Čest poremećaj je i zamena akustični sličnih slogova kao što su „s" i „z", š" i „ž", „č" i „ć" kao i zakasneli govorni razvoj.
– Mnoga deca imaju nepravilnosti u govoru i zahtevaju logopedski tretman. Međutim, većina njih boravi u vrtiću i po 11 sati dnevno, jer mama i tata rade, tako da je stvarno problem odvesti ih kod logopeda u dom zdravlja. Em roditelji nemaju vremena da vode dete u dom zdravlja, em je ono tada već i premoreno za logopedske vežbe. Zato će Sekretarijat finansirati rad logopeda u predškolskim ustanovama. Prisustvo logopeda u vrtićima i jaslama znači pravovremeno uočavanje mogućih kašnjenja i odstupanja u razvoju govorno-jezičkih funkcija kao i njihov adekvatni tretman – objašnjava Ljiljana Jovčić, sekretarka za dečju zaštitu. Ona dodaje da će se posebna pažnja posvetiti predškolcima, koji će raditi testove kojima se mogu utvrditi poremećaji poput disleksije.
Logopedi već rade sa decom u predškolskim ustanovama „Čika Jova Zmaj" (Voždovac), „Boško Buha" (Palilula), „Zvezdara", „Čukarica" i „11 april" (Novi Beograd), a tokom ove godine biće raspisan konkurs za prijem logopeda u ostalim ustanovama.
– Govor velikog broja dece sporo napreduje, jer su mahom prepuštena televiziji i kompjuterskim igricama, bez pravih stimulacija govora. Zato rad logopeda sa mališanima treba da počne u najranijem periodu, čak i pre nego što deca progovore. Mislim da je fantastična ideja da se uvedu u vrtiće, s obzirom da se period do sedme godine života smatra „zlatnim" periodom kada deca sve „upijaju" – smatra logoped Nevena Tašković uz komentar da je svakodnevni rad sa decom najefikasniji način otklanjanja eventualnih nepravilnosti i poremećaja u njihovom govoru.
Pedijatri će opet obilaziti decu
Sekretarijat za dečju zaštitu pokrenuo je inicijativu da se vrati praksa da pedijatri iz područnih domova zdravlja obilaze decu u vrtićima i kontrolišu njihovo zdravstveno stanje i razvoj. Prema rečima Ljiljane Jovčić, ideja bi trebalo da se realizuje tokom ove godine.
Komentari (0)