Kako bi se kod dece blagovremeno uočili mogući poremećaji i odstupanja u pravilnom govoru, logopedi će od septembra raditi sa mališanima kojima je potrebna pomoć stručnjaka u svim beogradskim vrtićima.
Prema ranijim najavama trebalo je da vrtići dobiju logopede još prošlog septembra. Početak rada logopeda pomeren je za ovu godinu zbog, kako su objasnili u Sekretarijatu, zakonske procedure koja je morala da se ispoštuje prilikom zapošljavanja logopeda u svih 16 predškolskih ustanova. Sada sve ustanove imaju logopede koji će raditi sa decom kojima je potreban stručan tretman.
– Najčešća odstupanja javljaju se u uzrastu od tri do šest godina u vidu artikulacionih poremećaja akustični sličnih glasova (l, lj, č, ć). Takođe, zabeleženo je i nepravilno držanje olovke i loša grafomotorika, ali i poremećaji težeg stepena poput disfuzije, mucanja, poremećaja komunikacija i razumevanja govora. Zato se prisustvo logopeda u vrtićima, koji će primeniti adekvatan tretman kod ove dece, pokazalo kao neophodnost – navodi Ljiljana Jovčić, sekretarka za dečju zaštitu.
Stručnjaci upozoravaju da bi sa decom koja imaju govorne poremećaje trebalo raditi već sa navršenih 12 meseci. U protivnom, poteškoće će se reflektovati i na razvoj govora, na čitanje i pisanje, što može imati šire posledice.
– Nedovoljno razvijen govor utiče na smanjeno osećanje sigurnosti, jer deca nisu u mogućnosti da iskažu svoje želje i potrebe. Zato deca sa ovim problemom konfliktne situacije najčešće rešavaju agresijom. Može doći i do teškoća pri savladavanju početnog čitanja i pisanja kao i do poremećaja intelektualnog razvoja. Naš zadatak je, ne samo rehabilitacija, već i podsticanje govorno – jezičkog razvoja kod mališana – ističu logopedi. Uvođenje logopeda u vrtiće, u mnogome će olakšati roditeljima koji su decu do sada morali da vode u domove zdravlja na logopedske tretmane.
Individualni i grupni rad
Logopedi u vrtićima radiće sa svakim detetom ponaosob dva do tri puta nedeljno po 20 minuta. Moguć je i grupni rad, u okviru vrtićke grupe, koji može biti preventivni ili terapeutski.
Komentari (0)