Pružanje ljubavi i reagovanje na plač bebe neophodni su za normalni psihofizički razvoj najmlađih, rečeno je u Beogradu na panel diskusiji održanoj povodom Svetskog dana deteta.
Psiholog Žarko Trebješanin rekao je da se nekad smatralo da su deca mala nestašna stvorenja koja treba disciplinovati i da ih ne treba maziti da ne bi postali razmaženi. Međutim taj stav se promenio i shvaćeno je da je za zdravo i srećno dete i njegov socijalno emocionalni razvoj neophodan dobar odnos sa majkom od samog rođenja.
“Ranije se verovalo da treba dete pustiti da plače što je pogrešno. Plač je, u stvari, znak da nešto nije u redu i da roditelj treba da odreaguje i na osnovu iskustva i intuicije nađe rešenje problema”, kazao je Trebješanin.
Prema njegovim rečima, danas su roditelji često sluđeni raznim savetima stručnjaka i čitanjem raznih udžbenika o vaspitavanju dece i sve se manje oslanjaju na svoju intuiciju i potrebu dece što je loše.
Načelnik odeljenja za pulmologiju i alergologiju Unverzitetske dečije klinike Branimir Nestorović kazao je da deca kojoj se pruža puno ljubavi i koja se maze, imaju manje problema sa grčevima, rastom zuba ili prehladama.
On je naveo da nisu potrebne nikakve kapi, čajevi ili tople obloge preko stomaka da bi se problem grčeva prevazišao kao ni menjane vrste mleka, već da je dovoljna pažnja, ljubav i zvuk sličan onom koje je dete slušalo u majčinom stomaku.
“Mnogi roditelji decu svaki čas vode kod lekara, vade im krv, menjaju mleko, diraju noću dok spavaju, pa naravno da se deca onda unervoze i da nisu zadovoljna, zar vi ne bi bili nervozni”, rekao je Nestorović.
Balerina Ašhen Ataljanac koja ima trogodišnju devojčicu i koja uskoro treba da rodi još jedno dete, kaže da se prvih osam meseci nije odvajala od svoje ćerke ni na sat vremena, da joj je pružala svu pažnju i ljubav i svaki dan govorila koliko je voli i da dete nikada nije imalo grčeve, ni probleme sa rastom zubića, a da je
svega jednom primila antibiotik.
Komentari (0)