Može to i tokom zime, jeseni, kad god vam odgovara, ali leto je ipak vreme koje su mnogi roditelji birali za oproštaj sa pelenama i pokazalo se kao vrlo praktično. Tu je i odlazak na more, manje krpica za presvlačenje i više slobodnih dana u kojima mame i tate mogu biti podrška detetu u ovom važnom razvojnom koraku.
Pre nego što se upustite u ovu avanturu, uverite se da je došlo pravo vreme za to
Uzimajući u obzir zrelost deteta to bude negde oko pune dve godine života, ali morate proceniti svoje dete. Znak koji tražite jeste da postaje svesno fizioloških potreba – najavi ih nešto ranije ili oseća neprijatnost kada napuni pelenu.
I sami tom osvešćivanju doprinesite tako što ćete mu objašnjavati šta je uradilo, konkretno i jasno: sada si piškio/sada si kakila. I kad god se to dogodi, diskretno ukazujte na neprijatnost pune pelene i sugerišite nošu, na primer: prljava pelena, fuj, nećemo to… ti sada veliko dete, pelena je za bebe… bacićemo pelene, nema višeee…
Pripremite se!
Povedite dete da samo izabere nošu koja mu se dopada. Prvih dana jedina motivacija da tu sedne biće ta što je baš zanimljivo i lepo da se tu sedi. Vi izaberite model koji vam se čini adekvatnim, a dete neka izabere boju, aplikaciju sa omiljenim likom ili raznim efektima, ako će to vaše dete privući.
Ako vaš mališan ide u jaslice, uskladite vreme za ovakvu odluku sa ritualima na koje se deca navikavaju u vrtiću. Dakle, ako koristite samo nošu kod kuće, isto to mora se nuditi kao jedina opcija i u vrtiću. Ponekada ćete vi morati da se prilagodite periodu kada u grupi kreće stavljanje dece na noše.
U ovim danima nemojte deci nametati bilo kakve druge izmene u dnevnoj rutini. Rutina im pruža sigurnost a ovaj veliki korak u jednom periodu dovoljan je zahtev koji pred njima stoji.
Planirajte da se otprilike nedelju dana posvetite samo ovom procesu. Uzmite slobodne dane. Nemojte planirati druge obaveze i proglasite napuštanje pelena!
Avantura počinje…
Uklonite tepihe i prostirke sa podova. Dete obucite lagano i svakih pola sata do sat stavite ga na nošu i zabavite da bar koji minut tu i ostane. Kada je dete piškilo, znate da neće uskoro pa produžite taj period. A kada mislite da je vreme, ponovo ga spustite na nošu. Paralelno se uči i da kaki, ali tu već možete pokušati da procenite koji je to uobičajen termin za vaše dete. Ponekad možete primetiti izraz lica kojim će najaviti šta sledi ili skrivanje u drugu prostoriju i omiljeni kutak. Izveštite se da u sekundi stvorite nošu ispod njega kako znate i umete!
Ne kritikujte dete i naoružajte se strpljenjem
Obilato se radujte i ne štedite gestove oduševljenja za svaku napunjenu nošu, bilo kakva ludost zarad podrške detetu je dobrodošla! Nikada ne kritikujte dete ako nije uspelo, presvucite ga i kažite kako to više nećete raditi. Naoružajte se strpljenjem, biće puno pranja i presvlačenja jos neko vreme. Jer i kada se navikne na nošu, tu i tamo će se dogoditi da se zaigra, zbuni ili postidi pa da nošu ne zatraži, i na ovo nemojte obraćati pažnju.
Možda biste mogli otići na more neposredno pre ili posle ovih važnih dana, kako bi dete imalo kontinuitet u slobodi da bude golišavo i neopterećeno dok savladava ovu za njega zahtevnu veštinu.
Kad ih jednom skinete nema vraćanja pelena!
Najvažnije, i nešto bez čega ćete ovo razvući u nedogled, je da nema vraćanja pelene kad ste je jednom skinuli! Nikad i nipošto. Prilagodite se vi, privremeno zaboravite odlazak u goste, imajte nošu u blizini kada ste napolju, stavite mušemu u auto-sedište, snađite se kako god. Samo ne vraćajte pelenu.
Jedino noćnu pelenu deca obično zadrže još neko vreme, mada ima onih koje to zbunjuje pa su odmah voljni da bez nje preguraju noć. U tom slučaju, opet mušema, nemojte davati mnogo tečnosti uveče i obavezno neka piški pre spavanja.
A kada na kraju meseca vidite u novčaniku tih nekoliko hiljada koji su vam preostali od nekupljenih pelena, povedite svoje dete na neko lepo mesto i porodično se počastite zbog tog velikog malog koraka!
Naravno, bez pelene.
Autorka: Helena K.
Naslovna fotografija: Depositphotos
Komentari (0)