Infekcije i polno prenosive bolesti u letnjem periodu su u porastu, pre svega zbog vrućina, ali i nešto slobodnijeg ponašanja i sklonosti ka letnjim avanturama.
Ana Mitrović, ginekolog i predsednik Udruženja za očuvanje reproduktivnog zdravlja, objašnjava da upravo zbog toga u letnjem periodu treba da obratimo više pažnje na seksualno ponašanje i ličnu higijenu.
Ukoliko imate seksualni odnos ali ne sa stalnim partnerom, korišćenje prezervativa, bez obzira da li neko koristi pilulu ili ima spiralu, je obavezno.
S druge strane, zbog kupanja u bazenima, češćeg nošenja tangi i mini sukanja, kao i vlažnih kupaćih kostima, naš organizam je podložniji raznim gljivičnim infekcijama, infekcijama parazitom trihomonasom, kao i hlamidijalnim infekcijama – kaže Ana Mitrović.
Prema njenim rečima, razvoju gljivičnih infekcija često pogoduju promena klime, iscrpljujuć noćni život, pad imuniteta i vlažna sredina.
Sunce, s jedne strane, deluje blagotvorno, a s druge strane, iscrpljuje nas, tako da može da dođe do infekcija, posebno kod žena koje su sklone gljivičnoj infekciji.
Ukoliko primetite simptome, preporuka je da se obavezno obratite ginekologu, a nikako da se lečite sami. Na taj način infekciju, posebno u letnjim mesecima, teže je izlečiti, a ono što se obično dešava ako gljivične infekcije sami lečimo jeste da se one samo zaleče i kasnije vraćaju – objašnjava Mitrovićeva.
što se tiče infekcije koju izaziva parazit tihomonijas, koju su nekada ginekolozi zvali „petom grupom", ona se najčešće prenosi boravkom u bazenu.
Njene simptome žene različito opisuju, a najčešće kao nelagodnost zbog svraba, peckanja i pojačanog sekreta (žućkasto penušavog, a nekad ima i zelenkastu primesu).
Ukoliko primetite ovakve simptome, potrebno je da se hitno obratite ginekologu kako biste odmah započeli terapiju. Lekove piju oba partnera, a posle toga još neko vreme žena koristi vaginalnu terapiju.
Ipak, danas postoje ozbiljne kontrole vode i koriste se sredstva koja deluju protiv gljivica i bakterija, tako da mislim da žene koje se kupaju u gradskim bazenima ne bi trebalo o tome da brinu – kaže Ana Mitrović.
Prema njenim rečima, kad su u pitanju hlamidijalne infekcije, ne morate posebno da radite briseve u letnjem periodu ukoliko nemate problema sa sekretom.
Ipak, ukoliko se pojavio problematičan sekret, potrebno je da pored uobičajenog uradite i specifičan bris na hlamidiju. Taj bris ne spada u rutinsku kontrolu i često može da se desi da infekcija postoji bez simptoma i da se ne leči, a kasnije može da bude uzročnik nepolodnosti ili pobačaja.
Da bi jedna zdrava žena izbegla infekcije, potrebno je samo da se normalno ponaša i pridržava onih uobičajenih saveta kao što su izbegavanje sunca u od 11 do 16 sati, redovna higijena i da, ukoliko je moguće, ne boravi dugo u kupaćem kostimu, posebno onim jednodelnim – savetuje Mitrovićeva.
Komentari (0)