Perete li noge redovno, svake godine? Hajte da vam izmerim temperaturu, ju, čak dva metra i dvadeset santimetra, pa prešišali ste Vladu Divca – zabavljali su bolesnu decu primarijus dr Piša Prdić i dr Guza Junior juče u Dečjoj bolnici, čiji su se hodnici i bolesničke sobe ispunile smehom samo tren nakon njihovog ulaska.
Našminkani i maskirani u klovnove i obučeni u bele mantile, Saša Stanojević i Osman Ahmed, izazivaju kikotanje mališana i smeh do suza medicinskih sestara svakog ponedeljka već dva meseca na odeljenjima Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine.
– šest godina kroz igru i šalu pružamo deci podršku, olakšavajući im na taj način bolesničke dane. Tim doktora-klovnova za sad se sastoji od četiri momka i jedne devojke, a obilazimo bolnicu u Novom Sadu i devet bolnica u Beogradu. Da bi neko radio ovaj posao mora pre svega da bude čovek, human i odgovoran i da ima duha – priča Saša, deci poznat kao dr Guza.
Tim lekara-klovnova ne dobijaju nadoknadu za human rad, ali navode da od nedavno, od nekoliko donacija od raznih firmi, uspevaju da pokriju troškove goriva. Cilj im je, kažu Saša i Osman, da se šire kao epidemija i da, koristeći komične medicinske naprave, suzbiju dečji strah od belog mantila i hospitalizacije.
– Rekacije su odlične! Deca se raduju kad nas vide, igraju se s nama, smeju se i šale. Naravno, ima i onih, a to su uglavnom mlađi, koji briznu u plač kad vide namazana lica i klovnovski nos, stide se ili se uplaše. Stvar je prakse da li ćemo uspeti da ih odobrovoljimo.
Vremenom smo naučili na koji način treba prići nekom ko nije odmah spreman za šarenilo i igru. Dete mora da oseti da ima kontrolu nad situacijom, zato ih, na primer, pitamo da li smemo da uđemo u sobu, što im se dopadne, jer ih u bolnici obično niko ništa ne pita.
Radimo i sa osobljem i sa roditeljima, što mnogo doprinosi boljim odnosima sa decom. Najbanalnija pitanja postavljamo obazrivo jer nam se dešavalo da se opečemo. Na primer, pitali smo dete da li ga je donela mama ili roda, a ispostavi se da je mu je majka umrla na porođaju, nema ništa strašnije od toga – prepričavaju naši sagovornici.
Osim što mere temperaturu metrom, deci daju anastaziju umesto anesteziju, medicinskim sestrama i majkama nude eliksir mladosti, pevaju himnu bolnice, nagrađuju decu sa 15 dana u bolničkoj sobi sa švedskim stolom i slično, uz obavezne zvučne efekte i druge duhovite igračke.
Pružanje podrške pacijentima u bolnicama, maskiran kao doktor-klovn, prvi je započeo Peč Adamas još šezdesetih godina u Americi, a u Evropi je to bio Edvard Vein Junior. U Srbiji je to još na nivou ovih petoro mladih humanitaraca i zabavljača, koji jednom nedeljno ulepšavaju bolničke dane deci u novosadskoj bolnici, a kako kažu, neće se zaustaviti na tome. Cilj im je da počnu da obilaze i decu u bolnicama širom zemlje.
Klovnovi, javite se!
Radio 021 otvorio je konkurs za formiranje novosadskog volonterskog tima, kako bi mališani u Dečjoj bolnici dobijali svakodnevnu podršku. Svi Novosađani koji su pre svega humani, pa i zabavni i duhoviti, mogu da pošalju biografiju na adresu: Radiodifuzno preduzeće „021“, za sekretarijat, Miletićeva 45, 21.000 Novi Sad.
Komentari (0)